W poniedziałek w jednym z najmniejszych państwa świata, położonym na Oceanie Spokojnym Nauru, otwarto ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej. Wcześniej Nauru wycofało uznanie dla władz tak zwanego Republiki Chińskiej na Tajwanie.

Nauru zmieniło oficjalne uznanie dyplomatyczne z Tajwanu na Chińską Republikę Ludową 15 stycznia, niecałe 48 godzin po wyborach prezydenckich na Tajwanie, jak podkreślił brytyjski “The Guardian”. Wybory te utrzymały stanwisko prezydenta wyspiarskich struktur pod kontrolą Demokratycznej Partii Postępowej, która jest najbardziej sceptyczna wobec ChRL i przejawia tendencje niepodległościowe, które mogą stanowić dla Pekinu casus belli. Partia ta jednak straciła większość w tajpejskim parlamencie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych szybko oświadczył, że „z zadowoleniem przyjmuje” tę decyzję i że oznacza ona „nowy rozdział w stosunkach dwustronnych z Nauru w oparciu o zasadę jednych Chin”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało natomiast, że dowiedziało się o tej decyzji dzień wcześniej.

„Oczywiście Chiny wybrały ten moment, aby wywrzeć jak największy wpływ” – powiedział Tien Chung-kwang, wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu. Jego szef Joseph Wu przebywający w Gwatemali jest „bardzo zdenerwowany” – przyznał Tien na odprawie w Tajpej.

W poniedziałek zmianę polityki zagranicznej Nauru potwierdziło otwarcie ambasady ChRL na wyspie, podała agencja informacyjna Xinhua. Tym samym czerwona flaga załopotała na pacyficznej wyspie po raz pierwszy od 19 lat. Odzwierciedla to wahania polityki zagranicznej jedego z najmniejszych państw świata. Po dekadach uznawania władz na Tajwanie za reprezentanta Chin, Nauru w 2002 r. podpisało porozumienie o kontaktach dyplomatycznych z ChRL, po ofercie pomocy finansowej w wysokości 130 mln dol. Spowodowało to zerwanie relacji przez władze na Tajwanie, gdy jednak te zaoferowały wsparcie finansowe, Nauru zerwało relacje z ChRL i przywróciło swoje oficjalne uznanie dla Tajpej.

Po kroku Nauru władze na Tajwanie są oficjalnie uznawane za władze państwowe przez 12 krajów świata.

Czytaj także: Chiny podpisały umowę z kolejnym wyspiarskim państwem na Pacyfiku

theguardian.com/news.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply