WP: Szykuje się “Lex anty-Huawei”

Według analizy, która ukazała się w niedzielę na portalu Wirtualna Polska, rząd szykuje się do przyjęcia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, którą część uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu oceniło jako “lex anty-Huawei”.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapowiedziano przyjęcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Według analizy, która pojawiła się w niedzielę na portalu WP, szykowane rozwiązanie nazywane jest “lex anty-Huawei”. Komentatorzy obawiają się, że może spowodować odpowiedź Chin i sankcje gospodarcze.

Dziennikarze zaznaczają, że w szykowanej ustawie chiński gigant technologiczny nie jest wymieniany z nazwy. W ramach nowych przepisów organ stworzony z polityków i wybranych przez nich ekspertów ma oceniać producentów sprzętu pod kątem bezpieczeństwa dla polskiej sieci.

Zobacz też: Polscy przedsiębiorcy mogą zapłacić za blokowanie Huawei przez rząd Morawieckiego

Warto podkreślić, że liczących się dostawców technologii komunikacji bezprzewodowej w standardzie 5G jest czterech. Mowa tu o szwedzkim Ericssonie, fińskiej Nokii, koreańskim Samsungu i chińskim Huawei. To właśnie ten ostatni producent jest uznawany przez rosnącą listę państw za niewiarygodnego partnera. Sprzęt tej firmy miał być wykorzystywany do podsłuchiwania wysoko postawionych urzędników i polityków.

“Polska staje więc dziś przed wyborem: zapisać się do antychińskiej koalicji i wykluczyć największego azjatyckiego dostawcę sprzętu do budowy sieci komórkowej – i tym samym narazić się Chińczykom, albo tego nie zrobić i narazić się Amerykanom. Wszystko wskazuje na to, że rząd wybierze ten pierwszy wariant” – czytamy.

Zobacz też: Huawei podsłuchiwało Holendrów, w tym premiera kraju

Jak donosiliśmy na naszym portalu, Chiny reagują na ograniczenia stosowane wobec ich firm nałożeniem możliwością “środków wzajemnych” na biznes z państw, które postanowiły zaszkodzić Chińczykom. W przypadku wykluczenia chińskiego giganta technologicznego z Polski, Państwo Środka może zareagować zamknięciem swojego rynku dla polskich interesów.

“Jeśli Polska przyjmie takie przepisy, o jakich wszyscy słyszeliśmy, odpowiedź będzie bardzo mocna” – poinformowała Wirtualna Polska powołując się na źródło z związane z chińską administracją.

“Możliwe byłoby też np. odcięcie Polski od dostaw substancji czynnych do leków” – przekazał portal powołując się ba lobbystów związanych z Chinami. “Odcięcie Polski z dostaw substancji czynnych na okres np. 3 miesięcy mogłoby być opłakane w skutkach dla polskich pacjentów” – przyzał Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. “Dlatego od lat środowisko farmaceutyczne oraz krajowi producenci leków apelują o uniezależnienie się od chińskiego przemysłu. Niestety bezskutecznie”.

Zobacz też: Amerykańskie sankcje uderzyły w Huawei

Kresy.pl/WP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply