Chiński parlament przyjął ustawę określającą środki odpowiedzi na sankcje wprowadzane przez inne państwa przeciw ChRL.

Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych przyjął w czwartek nową ustawę, która ma lepiej przygotować Chiny do wzmagającej się rywalizacji międzynarodowej. Ma ona zapewnić chińskim środkom odwetowym większą legitymizację i przewidywalność, jak napisała agencja informacyjna Reutera.

„Global Times” podkreśla, że to pierwszy tego rodzaju akt prawny uchwalony w Chinach. Nowe przepisy zakładają szerszy zakres odpowiedzi na sankcje wobec chińskich osób fizycznych bądź prawnych.

„Chiny wcześniej nie miały ani siły ekonomicznej, ani woli politycznej, by użyć środków prawnych w celu odwetu za sankcje USA. Teraz mają obie te rzeczy” – powiedział agencji Reutera Wang Jiangyu, profesor prawa na City University of Hong Kong – „Współpraca jest najlepszą opcją, ale Stany Zjednoczone jej nie chcą. Tak więc odwet, taki jak w przypadku nowego prawa, jest drugą najlepszą opcją. Wstrzymanie się jest najgorsze”

Agencja nie podaje jednak szczegółów na temat zapisanych w ustawie środków odpowiedzi na sankcje. Także portal dziennika „South China Morning Post” twierdzi, że szczegółowe zapisy nowej ustawy nie zostały jeszcze upowszechnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

USA nakładają na różne chińskie podmioty kolejne sankcje. Szeroką falą wylały się ona za rządów Donalda Trumpa. Administracja Joe Bidena nie zrezygnowała z konfrontacyjnej wobec ChRL polityki. Natomiast w marcu pierwsze od trzech dekad sankcje nałożyła na czterech chińskich urzędników Unia Europejską. Pekin jeszcze tego samego dnia zareagował sankcjami wymierzonymi w osoby fizyczne i prawne z Europy.

reuters.com/scmp.com/globaltimes.cn/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz