Chińska Republika Ludowa zdecydowała się odpowiedzieć na ogłoszone przez UE sankcje jeszcze tego samego dnia.

Jak podała chińska telewizja państwowa CGTN, ChRL nałożyła sankcje odwetowe na 10 osób fizycznych oraz cztery podmioty prawne z Unii Europejskiej. Jak twierdzą władze w Pekinie osoby te poważnie pogwałciły suwerenność ChRL oraz były zaangażowane w szerzenie antychińskiej propagandy.

Sankcjami objęci zostali deputowani Parlamentu Europejskiego: Reinhard Butikofer, Michael Gahler, Raphael Glucksmann, Ilhan Kyuchyuk i Miriam Lexmann. Dodatkowo podlegają im także holenderski parlamentarzysta Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, belgijski parlamentarzysta Samuel Cogolati, Dovile Sakaliene z Seimasu Litwy, niemiecki naukowiec Adrian Zenz, oraz szwedzki naukowiec Bjorn Jerden.

Podmioty prawne jakie zostały obłożone sankcjami to Komitet Polityki i Bezpieczeństwa Rady Unii Europejskiej, Podkomisja Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego, Instytut Studiów Chińskich Mercator działający w Niemczech oraz duńska Fundacja Sojusz dla Demokracji.

„Strona chińska wzywa stronę UE do refleksji nad sobą, stawienia czoła powadze swojego błędu i naprawienia go. [UE] Musi przestać pouczać innych o prawach człowieka i ingerować w ich sprawy wewnętrzne. Musi zakończyć obłudną praktykę podwójnych standardów i przestać podążać dalej złą ścieżką. W przeciwnym razie Chiny zareagują zdecydowanie” – można przeczytać w oświadczeniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Chin ogłosiły represalia natychmiast po decyzji UE o nałożeniu sankcji na czterech chińskich funkcjonariuszy państwowych i partyjnych oraz jedno przedsiębiorstwo, które zostały uznane za odpowiedzialne za represje wobec ludności ujgurskiej w regionie Sinciang.

Jak podała CGTN wszystkie osoby objęte sankcjami oraz członkowie ich rodzin nie będą mogli wjechać na terytorium ChRL w tym do specjalnych regionów Hongkongu i Makau. Dodatkowo wszelkie przedsiębiorstwa z którymi będą powiązane nie będą mogły wchodzić w relacje z podmiotami chińskimi.

news.cgtn.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz