Huawei odnotował pod koniec zeszłego roku gwałtowny spadek sprzedaży smartfonów.

Według amerykańskiego nadawcy CNBC sprzedaż smatfonów przez Huawei spadła w ostatnim kwartale zeszłego roku, w stosunku rocznym, o 41 proc., a udział chińskiego koncernu w światowym rynku spadł do 8 proc. CNBC powołuje się na badania amerykańskiego Counterpoint Research.

W statystyce tej Huawei był dopiero szóstym producentem smartfonów na świecie, za chińskimi Oppo i Vivo, daleko za Samsungiem i Apple. W czwartym kwartale zeszłego roku chiński potentat sprzedał 33 mln egzemplarzy smartfonów. Dla porównania Apple zdołało sprzedać w tym samym okresie ponad 90 mln smartfonów.

Według danych innego cytowanego przez CNBC podmiotu – Canalys Research sprzedaż smartfonów przez Huawei sięgnęła 32 mln, a spadek wyniósł w czwartym kwartale zeszłego roku 43 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. „Huawei drastycznie stracił na większości rynków w wyniku sankcji USA” – oceniła Amber Liu, analityk w Canalys Research.

“Huawei zawsze był zaangażowany w innowacje i poświęcał się tworzeniu większej wartości dla konsumentów dzięki lepszym produktom. W ciągu ostatniego roku nasza działalność w zakresie smartfonów rozwijała się prężnie, a tablety, komputery i urządzenia podręczne odnotowały znaczny wzrost [sprzedaży]. Jesteśmy pewni przyszłości” – skomentowała swoja sytuację rynkową sama chińska spółka.

Huawei stało się celem całej gamy represaliów zastosowanych wobec tego koncernu przez administrację Donalda Tumpa. Wprowadziła ona ograniczenia w handlu ważnymi komponentami z chińskimi firmami w tym półprzewodnikami. Po włączeniu Huawei na listę spółek z którymi współpraca podlega restrykcjom kooperację z Chińczykami zerwało m. in. Google w wyniku czego sprzęt tej firmy stracił dostęp do popularnych amerykańskich aplikacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Administracja Donalda Trumpa naciskała na władze innych państw w sprawie niedopuszczenia Huawei, telekomunikacyjnego potentata do udziału w tworzeniu w lokalnych sieci 5G. Na początku grudnia rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył wejście w życie zakazu instalowania przez operatorów telekomunikacyjnych sprzętu chińskiej firmy. Zapowiedź przewiduje, że zacznie on obowiązywać z końcem września 2021 r., nie zaś od początku 2022 r. Na taki sam krok zdecydowały się wcześniej władze Litwy oraz Szwecji.

cnbc.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply