Ukraina będzie miała nową służbę specjalną

Na Ukrainie powstanie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego. Ukraiński parlament przyjął w czwartek ustawę w tej sprawie.

Jak podaje portal Epravda.com.ua, ustawę “O Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego” w drugim czytaniu poparło 242 deputowanych. Nowa ukraińska służba specjalna ma zajmować się przestępstwami gospodarczymi.

Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego (Biuro Ekonomicznoji Bezpeky, BEB) ma być jedyną ukraińską służbą odpowiedzialną za ściganie przestępczości gospodarczej, pomijając sprawy korupcyjne, którymi zajmuje się Narodowe Antykorupcyjne Biuro Antykorupcyjne (NABU). Oznacza to, że zlikwidowana zostanie Milicja Podatkowa – część Państwowej Służby Fiskalnej, a także gospodarcze wydziały Policji Narodowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

BEB ma otrzymać uprawnienia do prowadzenia dochodzeń w sprawie uchylania się od opodatkowania, ale także szeregu przestępstw gospodarczych i finansowych. Będzie miało kompetencje do prowadzenia działalności analitycznej np. w sprawie uchylania się od podatków, ale także działań operacyjnych i śledczych na równi z innymi organami ścigania.

Na czele BEB będzie stał dyrektor wyłoniony w drodze konkursu, powołany przez Radę Ministrów na wniosek premiera. Służba ma zatrudniać 4 tys. pracowników w centrali i oddziałach regionalnych.

Utworzenie Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (lub podobnego organu) zamiast istniejącej Milicji Podatkowej do końca 2020 roku było jednym z zobowiązań Ukrainy wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

CZYTAJ TAKŻE: Były szef Agencji Wywiadu: ukraińskie służby specjalne to europejska ekstraklasa

Kresy.pl / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply