Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) zgodził się ostatecznie na zwiększenie stanu liczebnego ukraińskich sił zbrojnych oraz stworzenie wojsk obrony terytorialnej.

Jak podają ukraińskie media, Rada Najwyższa przyjęła w piątek w drugim czytaniu prezydenckie projekty ustaw o zwiększeniu stanu liczebnego ukraińskich sił zbrojnych oraz o “narodowym oporze”. Projekty musi jeszcze podpisać prezydent Zełenski, co będzie jedynie formalnością.

Ustawa “O podstawach narodowego oporu” wprowadza pojęcie “narodowego oporu” i nowy rodzaj sił zbrojnych – Siły Obrony Terytorialnej. Zgodnie z projektem “narodowy opór” jest integralną częścią systemu obrony państwa i składa się z trzech elementów: Sił Obrony Terytorialnej, “ruchu oporu” oraz przygotowania obywateli do “narodowego oporu”.

W celu utworzenia Sił Obrony Terytorialnej Rada Najwyższa uchwaliła zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 11 tysięcy osób. Szacuje się, że 10 tysięcy z tych żołnierzy będzie częścią obrony terytorialnej, a tysiąc – ruchu oporu. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Ukraina ma wydać w przyszłym roku z budżetu państwa na wojska obrony terytorialnej 2,5 mld hrywien. W kolejnych dwóch latach ma to być po 718 mln hrywien.

Jak pisaliśmy, oba projekty zostały złożone w maju br. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Pierwszy zakłada, że liczebność ukraińskich sił zbrojnych miałaby zostać zwiększona do 261 tys. żołnierzy, w tym 215 tys. pełniących służbę.

Agencja Ukrinform podawała, że na Ukrainie oczekuje się, iż przyjęcie ustawy polepszy powoływanie i funkcjonowanie sił obrony terytorialnej na poziomie narodowym, regionalnym i lokalnych, a także umożliwi uruchomienie wszechstronnych i systematycznych przygotowań Ukraińców do prowadzenia narodowego ruchu oporu. Zełenski zaproponował zorganizowanie sił obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, w oparciu głównie o ochotników. Jest to zarazem element składowy większego systemu, zakładającego ogólne przygotowanie obywateli do obrony kraju i innych działań w razie zajęcia części terytorium przez przeciwnika.

Kresy.pl / pravda.com.ua / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply