Ukraina jest na dobrej, szybkiej ścieżce przystąpienia do UE, będziemy także pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO – zapowiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, po spotkaniu z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu.

W środę przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, rozpoczął wizytę w Polsce. Spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Rozmowa dotyczyła m.in. planowanego 11. pakietu unijnych sankcji, które mają być nałożone na Rosję.

Wolna, niepodległa i bezpieczna Ukraina to jest także wolna, niepodległa i bezpieczna Polska i cała Europa – oświadczyła po spotkaniu Elżbieta Witek. Przypomniała, że w dniach 1-3 czerwca w Wilnie odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów państw członkowskich NATO. Dodała, że Ukraina zabiega o przyjęcie do Sojuszu i do Unii Europejskiej.

 

Przeczytaj: Senat jednogłośnie przyjął uchwałę ws. członkostwa Ukrainy w NATO

– Ukraina jest na dobrej, szybkiej ścieżce przystąpienia do UE, będziemy także rozmawiać i pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATOzapewniła marszałek Sejmu. – Wiadomo, że w czasie wojny nic takiego nastąpić nie może, ale będziemy o tym również rozmawiali – dodała. Wyraziła też wdzięczność przewodniczącemu ukraińskiego parlamentu za „docenienie roli Polski w pomocy, jaką niesie Ukrainie”.

Czytaj również: Ukraina oczekuje gwarancji bezpieczeństwa od NATO już za dwa miesiące

– Będziemy stać przy Ukrainie, bo doskonale rozumiemy, czym jest niebezpieczeństwo ze strony Rosji i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie – zaznaczyła. – Wiemy o próbach odbudowy wielkomocarstwowej pozycji Rosji, nie możemy do tego dopuścić – dodała.

Stefanczuk powiedział z kolei, że przyjechał do Warszawy, aby podziękować marszałek Sejmu „za jej aktywność i liderstwo”, a także podziękować polskiemu parlamentowi za wspieranie Ukrainy. Według jego relacji, w rozmowie z Witek omówili m.in. kwestie rosyjskich zbrodni na Ukrainie i możliwości powołania specjalnego trybunały, który miałby się nimi zająć.

Rozmawialiśmy też o przyszłości Ukrainy w UE i NATO. Omówiliśmy wszystkie kwestie dot. szczytu [NATO – red.] w Wilnie – poinformował Stefanczuk. Dodał, że rozmawiano też o przyszłości i odbudowy Ukrainy.

– Jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, to oczekujemy wszystkich najlepszych firm, w tym także polskich, które uczestniczyć będą w tej odbudowie. Polska zrobiła bardzo dużo dla naszego przyszłego zwycięstwa – oświadczył przewodniczący Werchownej Rady. Zaprosił też marszałek Witek na międzynarodowe spotkanie Platformy Krymskiej w Pradze.

Czytaj także: Volker: Istnieje możliwość, że Ukraina dołączy do NATO przed zakończeniem wojny

Jak informowaliśmy, podczas swojej pierwszej wizyty w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że jej miejsce jest w NATO.

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Ukraina jest na dobrej, szybkiej ścieżce przystąpienia do UE, będziemy także pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO – zapowiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek,” – ciekaw na czym polega ta “dobra, szybka ścieżka przystąpienia do UE” przez Ukrainę bo nikt z władz państw członkowskich ani władz Unii o takiej ścieżce nawet nie wspomniał. Witek zwyczajnie konfabuluje a na “uchwałę” polskiego sejmu “wspierającą” Ukrainę jeżeli chodzi o członkostwo w NATO nie zwróci uwagi pies z kulawą nogą.

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    “W rozmowie z Witek omówili m.in. kwestie rosyjskich zbrodni na Ukrainie i możliwości powołania specjalnego trybunały, który miałby się nimi zająć.” – OBOWIĄZKIEM Witek nie jest omawianie nie potwierdzonych przez nikogo bezstronnego rosyjskich zbrodni a omówienie ze Stefańczukiem kwestii ukraińskich zbrodni na polskich Kresach i możliwości natychmiastowego usunięcia haniebnego zakazu poszukiwania i ekshumacji ofiar tych zbrodni.