Przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przed zakończeniem wojny w tym kraju nie jest wykluczone – twierdzi były Specjalny Przedstawiciel USA na Ukrainę Kurt Volker.
Jak poinformował w środę portal Ukrinform powołując się na byłego Specjalnego Przedstawiciela USA na Ukrainę Kurta Volkera, przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przed zakończeniem wojny w tym kraju nie jest wykluczone

„Jeśli chodzi o to, czy Ukraina może przystąpić do NATO przed końcem wojny, to warto przyjrzeć się Niemcom, które przystąpiły do NATO, będąc krajem podzielonym, kiedy wschodnia część Niemiec była pod okupacją ZSRR” – powiedział Volker.

Zasugerował, że przystąpienie Ukrainy do NATO mogłoby nastąpić przed zakończeniem wojny. Być może piąty artykuł będzie miał zastosowanie tylko do tych terytoriów, które w momencie akcesji będą kontrolowane przez Kijów, zasugerował Volker.

„Jak i kiedy zakończy się wojna, nie wiadomo. Może to być coś podobnego do tego, co dzieje się w Korei. Korea jest podzielona na dwie części – północną i południową i nadal jest w stanie wojny” – dodał były przedstawiciel USA.

Zobacz też: Były dyplomata USA ds. Ukrainy: jedynym sposobem na zakończenie wojny jest klęska Rosji

Przypomnijmy, sekretarz generalny NATO powiedział, że oczekuje, że sojusz uzgodni „wieloletni program”, aby pomóc Ukrainie w jej pragnieniu przystąpienia do organizacji, i że nie ma „sensu w dyskusji, kiedy i jak Ukraina może zostać członkiem sojuszu”, chyba że zwycięży w wojnie „jako suwerenny niepodległy naród w Europie”.

“Sojusznicy z NATO, kiedy spotkają się w lipcu, szefowie państw i rządów, wyślą Ukrainie bardzo jasny komunikat poparcia, a to będzie przejawiać się na wiele różnych sposobów. Jeśli chodzi o członkostwo. Spodziewam się, że sojusznicy z NATO powiedzą, że Ukraina zostanie członkiem sojuszu. Zostało to powiedziane kilka razy. Ukraina ma prawo wybrać własną drogę. To nie Moskwa decyduje, co Ukraina może zrobić, to Ukraina. I to sojusznicy NATO mają decydować o kwestii członkostwa… i oczywiście te drzwi do NATO pozostają otwarte” – mówił.

“Oczekuję również, że uzgodnimy wieloletni program dla Ukrainy, w ramach którego będziemy pracować nad tym, jak pomóc Ukrainie przejść od standardów, doktryn i sprzętu z czasów sowieckich do standardowych doktryn i wyposażenia NATO oraz osiągnąć pełną interoperacyjność z NATO. I oczywiście pomaga im to również w dążeniu do członkostwa w NATO. Głęboko wierzę też, że wszyscy sojusznicy oświadczą, że oczywiście najpilniejszym zadaniem jest teraz zapewnienie zwycięstwa Ukrainie. Że prezydent Putin nie wygra tej wojny. Ponieważ tylko wtedy, gdy Ukraina zwycięży jako suwerenny, niezależny naród w Europie, dyskusja o tym, kiedy i jak Ukraina może zostać członkiem sojuszu, ma sens” – cytuje The Guardian.

Stoltenberg przypomniał, że planuje odejść ze stanowiska sekretarza generalnego NATO, gdy w październiku zakończy się jego kadencja. “Jasno powiedziałem, że nie mam innych planów niż odejście jesienią. Spędzę na tym stanowisku niemal dwa razy więcej czasu niż pierwotnie planowałem. I to wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat” – powiedział.

Zobacz także: Stoltenberg: miejsce Ukrainy jest w NATO. Orban: co?!

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply