Niemiecka policja przeszukała w środę mieszkania aktywistów klimatycznych z „Ostatniego Pokolenia” (Letzte Generation). Działania były prowadzone w kilku krajach związkowych. Siedmiu członków organizacji jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej.

Działania były prowadzone na zlecenie bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) oraz prokuratury w Monachium – podaje w środę portal Deutsche Welle. Przeszukano łącznie 15 nieruchomości w kilku krajach związkowych Niemiec. Siedmiu członków organizacji „Ostatnie Pokolenie” jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej.

Śledztwa przeciwko siedmiu podejrzanym osobom w wieku 22-38 lat zostały wszczęte z powodu licznych pozwów, które wpłynęły od połowy 2022 roku. Są podejrzani o utworzenie lub wspieranie organizacji przestępczej. Śledztwo dotyczy także kampanii w celu sfinansowania dalszych akcji „Ostatniego Pokolenia”.

Zobacz także: Berlin: 550 wyroków przeciwko aktywistom klimatycznym. Żadnych uniewinnień

Akcja miała przynieść datki w wysokości co najmniej 1,4 miliona euro. Ustalenia niemieckich służb wskazują, że większość tych pieniędzy została wykorzystana do popełnienia czynów karalnych.

Bawarska policja informuje ponadto, że dwie osoby są również podejrzane o próbę sabotażu rurociągu naftowego Triest-Ingolstadt w kwietniu 2022 roku.

Bawarska LKA podała, że na razie nikt nie został aresztowany. Na wniosek prokuratury wyłączono jednak stronę internetową organizacji.

Niemiecki Związek Zawodowy Policjantów nie kryje zadowolenia z akcji. „Wymiar sprawiedliwości podejmuje działania – to właściwy sygnał dla państwa prawa, które jest zdolne do obrony” – oświadczył przewodniczący związku Rainer Wendt. Jak dodał, „społeczeństwo, które tysiące razy dziennie cierpi z powodu ulicznego terroru tych samozwańczych zbawców klimatu, jest wreszcie postrzegane jako prawdziwa ofiara tych przestępców”.

Przeczytaj: Niemcy: Szeroko zakrojona akcja policji przeciwko lewicowym ekstremistom

Od miesięcy „aktywiści klimatyczni” prowadzą w Niemczech „akcje protestacyjne” polegające na przyklejaniu się do ulic w celu zablokowania ruchu, oblewanie dzieł sztuki w galeriach płynnymi substancjami oraz niszczenie mienia.

Zobacz także: Aktywiści klimatyczni oblali obraz Claude’a Moneta ziemniaczanym puree [+VIDEO]

W lipcu ubiegłego roku politycy opozycyjnej CDU zaapelowali o zamrożenie darowizn oraz zbadanie działalności grupy Ostatnie Pokolenie. Niemieckie media zwracały uwagę, że Urząd Ochrony Konstytucji widzi rosnący wpływ lewicowych ekstremistów na niemiecki ruch klimatyczny.

Przeczytaj: Niemcy: Urząd Ochrony Konstytucji zakwalifikował grupę ekologiczną jako „lewicowych ekstremistów”

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz