Zgodnie z projektem przyjętym przez ukraiński parlament, państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom w dotychczasowej postaci zostanie zlikwidowane i przekształcone w spółkę akcyjną z korporacyjnym modelem zarządzania.

We wtorek ukraiński parlament w drugim czytaniu przyjął w całości projekt ustawy o reformie przedsiębiorstw branży zbrojeniowej będących własnością państwa.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 256 deputowanych, przy minimalnej większości 226 głosów – głównie w proprezydenckiej frakcji Sługa Narodu oraz „Dowira” i Hołos (tu 8 wstrzymało się od głosu). Przeciwko było 16 deputowanych – 12 z Batkiwszczyny i 6 z frakcji „Za Przyszłość”. 18 parlamentarzystów Europejskiej Solidarności wstrzymało się od głosu. Głosowanie zbojkotowała prorosyjska frakcja „Platforma Opozycyjna-Za Życiem”.

Zgodnie w treścią uzasadnienia, państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom w dotychczasowej postaci ma zostać zlikwidowane i przekształcone w spółkę akcyjną. Z kolei państwowe przedsiębiorstwa unitarne, w tym te wchodzące dotąd w skład koncernu, mają stać się spółkami gospodarczymi. Projekt reguluje też zarządzanie ich mieniem, a także wprowadzić model zarządzania korporacyjnego podmiotami branży zbrojeniowej należącymi do państwa ukraińskiego. Reforma Ukroboronpromu ma przebiegać w trzech etapach.

Wszystkie nowo utworzone spółki zostaną pogrupowane w następujące stowarzyszenia badawczo-produkcyjne: pojazdy opancerzone, systemy radarowe, broń precyzyjnego rażenia i amunicja, systemy morskiej, lotniczo-remontowe i eksportu specjalnego.

Po zakończeniu procesu przekształceniowego, Ukroboronprom będzie pełnić rolę centrum korporacyjnego, przy czym 100 proc. akcji będzie należeć do skarbu państwa.

Według agencji Unian, projekt przewiduje zbudowanie nowoczesnego systemu zarządzania korporacyjnego w przedsiębiorstwach Ukroboronpromu. Ma to zabezpieczyć je przed korupcją, konfliktami interesów i bezpośrednim wpływem politycznym. Z kolei firmy wchodzące w skład koncernu mają zostać zreformowane na poziomach: finansowym, socjalnym i produkcyjno-technologicznym.

Celem projektu jest też stworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności państwowych przedsiębiorstw branży obronno-przemysłowej i stworzenie warunków dla przyciągania inwestycji w tym sektorze.

Ukraiński portal specjalistyczny „Defense Express” podkreśla, że zgodnie z ekspertyzą prawną Głównego Wydziału Prawnego Aparatu Rady Najwyższej Ukrainy, opisywany projekt w zaproponowanym brzmieniu „nie przyczyni się do niezbędnego zabezpieczenia zdolności obronnych, bezpieczeństwa ekonomicznego i ochrony interesów państwa w procesie rozwoju, produkcji, modernizacji i utylizacji wyrobów przeznaczenia wojskowego, zapewniania usług w interesach obronny na rzecz wyposażenia i zabezpieczenia logistycznego sił bezpieczeństwa i sił obrony”.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku nowo mianowany szef ukraińskiego państwowego Ukroboronprom Jurij Husjew zapowiedział, że w tym roku koncern ten zostanie zlikwidowany i zastąpiony nowymi holdingami.

Prezydent [Wołodymyr Zełenski-red.] wyznaczył zadanie przekształcenia Ukroboronpromu poprzez utworzenie nowych holdingów, które przede wszystkim będą zaopatrywać naszą armię w wysokiej jakości broń i sprzęt wojskowy” – powiedział wówczas Husjew. Dodał, że koncern ten „w przyszłym roku nie będzie już istniał”.

Jak podawano, ukraiński rząd w miejsce Ukroboronpromu ma utworzyć dwa holdingi. Pierwszym ma być holding Systemy Obronne Ukrainy. Według Husjewa, w jego skład wejdą firmy, które będą zajmować się remontami lotniczymi, pojazdami opancerzonymi, uzbrojeniem precyzyjnym, amunicją, systemami radarowymi i morskimi. Ponadto, planowane jest też utworzenie drugiego holdingu, który będzie zajmować się budową samolotów, komponentami powietrzno-kosmicznymi i systemami kosmicznymi. Nowy szef Ukroboronpromu zaznacza, że na razie to wstępna koncepcja, która musi jeszcze zostać przedyskutowana i zatwierdzona.

Ukroboronprom został założony w 2010 roku, celem zapewnienia efektywnego działania i zarządzania państwowymi podmiotami gospodarczymi, zaangażowanymi w rozwój, produkcję, sprzedaż, naprawę, modernizację i sprzedaż broni, amunicji oraz sprzętu specjalnego i wojskowego. W skład koncernu wchodzi około 140 firm ukraińskiej branży zbrojeniowej.

Unian / zaxid.net / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply