Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji – deklarują przedstawiciele francuskich władz.

Francuski rząd jest zdecydowany zaangażować się w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce. To zaangażowanie wpisuje się w długoterminowe partnerstwo, ustanowione w ubiegłym roku podczas bardzo udanej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Warszawie – oświadczył ambasador Francji Frederic Billet, cytowany przez portal RMF24 we wtorek. Słowa padły przy okazji oficjalnego otwarcia polskiego biura koncernu EDF.

EDF należy w 80 proc. do państwa. Koncern ma przygotować dla polskiego rządu oferty realizacji polskiego programu energetyki jądrowej.

W lutym 2021 roku francuski rząd wyznaczył swojego wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską, Philippe’a Crouzeta. Crouzet przekonywał przy okazji otwarcia biura EDF, że Francja żywo popiera polskie ambicje atomowe. Wyraził opinię, że potrzeba dwóch silnych krajów UE, jednego na zachodzie, drugiego na wschodzie wspólnoty, aby “bronić” energii jądrowej w europejskiej rzeczywistości. “Bronić, ponieważ atom ma w UE nie tylko przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, aby Francja i Polska współpracowały po to, aby Unia uznała energię jądrową za element absolutnie niezbędny na drodze dekarbonizacji” – dodał Crouzet.

Wyraził opinię, że polski program jądrowy napotka wiele przeszkód w wymiarze europejskim. Zadeklarował w tym zakresie chęć pomocy i strategiczne partnerstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasador Billet zwrócił uwagę, że oba kraje mają zbieżną pozycję w kwestii energii jądrowej w taksonomii Zielonego Ładu. Zarówno Francja, jak i Polska zwróciły się do KE o objęcie atomu taksonomią.

“Żaden inny potencjalny partner nie może tego zaoferować i zagwarantować długoterminowego partnerstwa. Ani Amerykanie, ani Koreańczycy nie planują budowy dalszych reaktorów tych typów, które chcą zaoferować Polsce” – powiedział Crouzet.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 przewiduje, że pierwszy reaktor jądrowy zostanie uruchomiony w 2033 r.

O polsko-francuskich rozmowach w kwestii elektrowni jądrowej pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu. W lutym pojawiły się doniesienia sugerujące, że Francja chce wykorzystać oziębienie stosunków między Polską i USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej, przy okazji szczytu Trójmorza jaki odbył się w październiku ub. roku w Tallinie, doszło do wstępnego porozumienia o udziale Amerykanów w programie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Porozumienie zakłada, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy powstanie wspólny raport na postawie którego polski rząd dokona wyboru wykonawcy instalacji energetycznych. Rządy mają w tym czasie opracować także mechanizmy finansowania tej kosztowanej inwestycji. W tym czasie poszczególne amerykańskie firmy mają przygotować plany wykonania.

Zobacz także: Elektrownia atomowa coraz bliżej. Skarb Państwa odkupi atomową spółkę

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply