Francja chce włączyć się w projekt stworzenia źródła energii jądrowej dla Polski – poinformował we wtorek Bloomberg. Kraj chce wykorzystać oziębienie stosunków między Polską i USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Jak poinformowała we wtorek agencja prasowa Bloomberg, Francja ma plan włączenia się w budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Agencja uważa, że jest francuski rząd widzi okazję w oziębieniu stosunków USA i Polski.

Francuscy urzędnicy spotkali się z polskimi przedstawicielami w Warszawie z własną ofertą współpracy nuklearnej.

Światowi giganci energetyki jądrowej zwiększyli swoje zainteresowanie Polską po tym, jak rząd zatwierdził plan budowy pierwszych reaktorów, kończąc ponad dekadę obrad nad projektem i umożliwiając inwestorom oszacowanie opłacalności. Francuski minister handlu Franck Riester i dyrektor generalny Electricite de France SA Jean-Bernard Levy byli jednymi z tych, którzy reklamowali francuską technologię w Polsce.

„Nic dziwnego, że konkurencja się budzi” – powiedziała agencji analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Zuzanna Nowak. „Do czasu podpisania ostatecznego porozumienia piłka jest nadal w grze. Zaczyna się pojawiać więcej ofert i uważam, że Polska powinna wykorzystać swoją szansę, aby je rozważyć ”.

Stany Zjednoczone podpisały wstępne porozumienie z rządem RP w sprawie budowy reaktorów jądrowych. W ramach tej umowy, która nie uniemożliwiała Polsce poszukiwania ofert z innych państw, kraje zgodziły się wypracować ostateczne szczegóły projektu – w tym finansowanie – do początku 2022 roku.

„Przed 2015 rokiem lobbing na rzecz energetyki jądrowej ze strony francuskiej w Polsce był niesamowicie silny” – powiedziała Nowak w rozmowie z Bloombergiem. „Wydaje się, że brak zdecydowania ówczesnej partii rządzącej, zmiana rządów w obu krajach i wewnętrzne problemy francuskiej firmy atomowej Areva sprawiły, że Francja zniknęła z polskiego radaru”.

Francuski przemysł jądrowy „ma wszystkie atuty, by towarzyszyć krajom takim jak Polska, które zdecydowały się na dekarbonizację” – napisał na Twitterze Riester 2 lutego. „Podzielamy te same ambicje dotyczące gospodarki wolnej od emisji dwutlenku węgla i Francja jest gotowa towarzyszyć Polsce na tej drodze. ”

Francuski rząd wyznaczył Philippe’a Crouzeta na urzędnika odpowiedzialnego za współpracę jądrową z Polską.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply