W niedzielę w stolicy Azerbejdżanu Baku zainaugurowane zostały ćwiczenia wojskowe „Trzech braci – 2021”.

W ćwiczeniach oprócz gospodarzy wezmą udział żołnierze sił zbrojnych Pakistanu i Turcji. Rozpoczęto je uroczystością w stolicy Azerbejdżanu, gdzie podniesiono flagi trzech państw oraz uczczono minutą ciszy ich żołnierzy poległych na polu walki.

„Azerbejdżan, Turcja i Pakistan wkroczyły w historię ludzkości jako bliscy przyjaciele i bracia. W sercu tych relacji są bliskie związki między naszymi narodami. Dowód tego można dostrzec w solidarności i wsparciu Turcji i Pakistanu dla Azerbejdżanu od pierwszego dnia 44-dniowej kontrofensywnej operacji rozpoczętej przez Azerbejdżan przeciwko siłom ormiańskim 27 września 2020 r.” – powiedział w czasie uroczystości dowódca azerbejdżańskich Sił Specjalnych gen. Hikmat Mirzajew, którego za miejscowym Ministerstwem Obrony zacytowała turecka agencja informacyjna Anadolu.

Azerbejdżański generał odniósł się w ten sposób do ubiegłorocznej wojny z nieuznawaną ormiańską Republiką Górskiego Karabachu. W toku konfliktu zakończonego gwarantowanym przez Rosję porozumieniem rozejmowym Azerbejdżan odzyskał znaczną część spornego obszaru, kontrolowanego od 1994 r. przez Ormian. Swój sukces Azerbejdżanie zawdzięczali między innymi szerokiemu zastosowaniu dronów tureckiej produkcji. Ormianie twierdzili nawet, że drony były kierowane przez tureckich operatorów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Dziś współpraca między naszymi państwami na wszystkich płaszczyznach jest na najwyższym poziomie. Ważne środki zostały podjęte dla dalszego wzmocnienia i rozwoju relacji by zapewnić bezpieczeństwo narodów i regionu” – powiedział gen. Mirzajew.

Przewodzący tureckiej delegacji płk Kursat Konuk i szef delegacji pakistańskiej Amir Szahzad zgodzili się, że dotychczasowe przyjazne relacje między trzema państwami „przeszły próbę czasu”. Wyrazili nadzieję, że inicjowane ćwiczenia wojskowe dodatkowo je wzmocnią.

aa.com.tr/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz