Czeska Informacyjna Służba Bezpieczeństwa w swoim raporcie zwraca uwagę na szkodliwą i stanowiącą zagrożenie działalność w kraju chińskich i rosyjskich służb wywiadowczych. Kontrwywiad ostrzega m.in. w sprawie przetargów na sieć 5G i rozbudowę elektrowni atomowej.

Jak podaje serwis Euractiv oraz agencja AFP, w dorocznym raporcie czeskiej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS) zwrócono uwagę na zagrożenia ze strony Rosji oraz Chin.

Celem Rosji jest zdestabilizowanie i rozpad jej przeciwników, podczas gdy Chiny celują w stworzenie sinocentrycznej, globalnej społeczności, w której wszystkie inne narody przyjmowałyby legitymację chińskich interesów i szacunku” – napisano w raporcie czeskiego kontrwywiadu. Sprawę opisuje również czeskie radio.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według tego dokumentu, chińscy aktorzy próbowali wpływać na opinię publiczną, szerzyć chińską propagandę poprzez czeskie media i byli też dość aktywni w środowisku akademickim. Mowa jest o chińskich szpiegach działających oficjalnie jako dyplomaci, dziennikarze czy naukowcy. Zaznaczono, że w szczególności chińskie służby wywiadowcze wykorzystały „otwartość Republiki Czeskiej na chińskie inwestycje”. W dokumencie mowa jest ogólnie o inwestycjach w branży energetycznej i „problematycznych podmiotach”, ale bez wymieniania z nazwy konkretnych podmiotów. Media zaznaczają w tym kontekście, że Czechy zamierzają ogłosił w przyszłym miesiącu przetarg na nowe bloki energetyczne elektrowni nuklearnej Dokovany, gdzie w gronie głównych faworytów są firmy rosyjskie i chińskie.

Odnośnie działań chińskiej agentury napisano też, że jej celem były sektory: technologii, wojskowy, bezpieczeństwa, infrastruktury, zdrowia, gospodarka i ochrona środowiska. Ponadto, podejmowano próby stworzenia w kraju korzystnego wizerunku Chin.

W raporcie podano, że w Cechach aktywnie działa także wywiad rosyjski, przy czym głównym celem Rosji jest destabilizacja jej oponentów. Jak podano, ograniczanie aktywności rosyjskich szpiegów było trudne z uwagi na relatywnie dużą rosyjską misję dyplomatyczną w Pradze, wykorzystywaną jako przykrywka. Stwierdzono jednak, że szpiedzy pod przykrywką dyplomatyczną koncentrowali się na promowani interesów Rosji i punktu widzenia Kremla, a także starali się zwiększyć reputację Federacji Rosyjskiej w samych Czechach.

Według BIS, zagraniczni szpiedzy działali również w czeskiej cyberprzestrzeni, atakując ministerstwa i misje dyplomatyczne obcych krajów, a także czeskiego producenta oprogramowania antywirusowego Avast. Czeski kontrwywiad uważa, że za tym atakami stoją służby rosyjskie i chińskie.

Raport czeskiego kontrwywiadu dotyczy także zagrożeń wewnętrznych. Uznano, że w Czechach ekstremiści nie mają wspólnego tematu, by mobilizować opinię publiczną. Według raportu, „tradycyjne środowiska skrajnej prawicy i lewicy od kilku lat są w kryzysie”, a przez to grupy uznawane przez służby za ekstremistyczne są obecnie słabe. Jako powód wskazano „rozdrobnienie opinii”, co ma oznaczać, iż są niezdolne do przyciągania nowych członków i sympatyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformowano też, że od 2012 roku w walkach na Bliskim Wschodzie, w tym z dżihadystami, zginęło łącznie pięciu Czechów, z czego jeden zginął w 2019 roku.

W raporcie zawarto również ostrzeżenie dotyczące planowanych w Czechach przetargów na sieć 5G.

Przeczytaj: Czechy: służby rozbiły sieć do cyberataków, kontrolowaną przez rosyjskie służby specjalne

Czytaj także: Czechy nakazały opuszczenie kraju dwóm rosyjskim dyplomatom. Rosja odpowiada

Euractiv.com / radio.cz / AFP / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz