Spotkanie szefów dyplomacji Iranu i Arabii Saudyjskiej – znów w Chinach

Zgodnie z zapowiedziami doszło do spotkania ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Fajsala bin Farhana al-Sauda z irańskim odpowiednikiem Hossejnem Amirabdollahianem.

Szefowie dyplomacji spotkali się w stolicy Chin – Pekinie w czwartek rano. Po spotkaniu w cztery oczy ministrowie przewodniczyli spotkaniu delegacji obu krajów. Strony podkreśliły znaczenie oficjalnego przywrócenia wzajemnych stosunków dyplomatycznych i omówiły kroki wykonawcze w celu ponownego otwarcia ambasad w Teheranie i Rijadzie oraz misji w irańskim mieście Meszhed i saudyjskim mieście Dżedda. Wymienili także poglądy na pewnych kwestii dotyczące stosunków dwustronnych, enigmatycznie napisał portal irańskiej telewizji PressTV.

Podała on, że Amirabdollahian planuje również spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem, aby omówić sposoby promowania współpracy dwustronnej oraz kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania na szczeblu regionu Bliskiego Wschodu i międzynarodowych relacji na całym świecie.

Spotkanie delegacji irańskiej i saudyjskiej następuje po trzech rozmowach telefonicznych między Amirabdollahianem i Farhanem al-Saudem, podczas których omawiali kroki dotyczące przełomowego paktu pojednania za pośrednictwem Chin. Pekin został wybrany jako miejsce spotkania dla uwzględnienia jego pozytywnej roli w mediacji normalizacji relacji między Teheranem i Rijadem, ułatwianiu komunikacji między dwoma mocarstwami Bliskiego Wschodu.

Po kilku dniach intensywnych negocjacji mediowanych przez Chiny, Iran i Arabia Saudyjska zgodziły się 10 marca wznowić stosunki dyplomatyczne i ponownie otworzyć swoje ambasady i misje dyplomatyczne po siedmiu latach, przypomniałą PressTV.

Zostały one zerwane w styczniu 2016 roku. Saudyjska ambasada w Teheranie została wówczas zaatakowana przez grupy osób, protestujących przeciwko przeprowadzonej przez władze w Rijadzie egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra. Oba państwa pośrednio rywalizowały ze sobą już wcześniej, m.in. podczas wojen domowych w Jemenie i Syrii, wspierając przeciwne strony tych konfliktów. Wspierają też przeciwne strony konfliktów na tle religijnym, społecznym i politycznym w Iraku i Libanie.

W środę Iran ogłosił, że jego prezydent Ebrahim Raisi złoży przełomową wizytę w Arabii Saudyjskiej. Zaproszenie dla niego było jednym z skutków chińskiej mediacji.

Chińska mediacja zasadzała się na fakcie, iż oba państwa dążą do zacieśnienia współpracy z Pekinem. Chińczycy podpisali z Irańczykami umowę o strategicznej współpracy jeszcze w 2021 r. Mają one otworzyć Iran na chińskie inwestycje w infrastrukturę i sektor energetyczny. Podobne umowy Chińczycy podpisali z Arabią Saudyjską w zeszłym roku. Saudyjczycy będą inwestować w sektor naftowy w Chinach.

presstv.ir/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply