Pekin oskarża władze Australii o prowadzenie “nieprzyjaznej i antagonistycznej” polityki wobec ChRL.

Australijskie środki masowego przekazu napisały w środę o chińskim dokumencie rządowym zawierającym surową oceną polityki Australii. Dokument zawiera ocenę, iż Canberra prowadzi politykę “nieprzyjazną” wobec Pekinu. Został on przekazany dziennikarzom Nine News, “The Sydney Morning Herald” i “The Age”.

Dokument zawiera łącznie 14 zarzutów wobec działań australijskich władz. Pekin uznaje za “antychińską” narrację think-tanku Australian Strategic Policy Institute, tak jak i wystąpienia przedstawicieli Australii w sprawie Tajwanu, Sinciangu i Hongkongu. Odrzuca krytyką Komunistycznej Partii Chin i uwypukla przypadki interwencji przeciw chińskim dziennikarzom oraz anulowania ich wiz. W dokumencie podkreślono również, że Australia zablokowała możliwość uczestnictwa Huawei w budowie sieci 5G, ale oskarża się też Canberrę o zablokowanie łącznie 10 chińskich inwestycji w sektorze budowy infrastruktury, uprawy i hodowli zwierząt. W Pekinie kwestionują także publiczne oskarżanie ChRL o ataku hakerskie czy australijskie oceny w sprawie postępowania chińskich władz wobec epidemii koronawirusa SARS CoV-2.

Dokument został udostępniony australijskim środkom masowego przekazu tuż przed konferencją prasową rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Zhao Lijiana, który również zabrał głos na temat relacji z Australią. Złożył on na Canberrę odpowiedzialność za znaczne pogorszenie się relacji dwustronnych. „Strona australijska powinna poważnie się nad tym zastanowić, zamiast uchylać się od winy i uchylać się od odpowiedzialności” – powiedział Zhao, którego cytuje portal “The Sydney Morning Herald”.

Jednak jeszcze ostrzejsze było stwierdzenie anonimowego dyplomaty chińskiego, który komentując dokument jaki przekazano Australijczykom stwierdził – “Chiny są rozgniewane. Jeśli robisz z Chin wroga, Chiny będą wrogiem”.

„Piłka jest na chińskiej stronie boiska” – odpowiedział australijski minister handlu Simon Birmingham, który radził Chińczykom by “usiąść i przeprowadzić właściwy dialog”. Napięcia w stosunkach z ChRL są przyczyna niepokoju w australijskich kręgach gospodarczych, bo, jak przypomina “The Sydney Morning Herald”, właśnie na Chiny przypada 40 proc. wartości australijskiego eksportu co powoduje, że jedno na 13 miejsc pracy w Australii powstało w firmach kooperujących z Chińczykami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do pierwszych napięć w relacjach Chin i Australii doszło przy okazji krytyki ze strony Canberry w kwestii polityki Chin w czasie narastania obecnej pandemii koronawirusa. Efektem tego było wprowadzenie przez ChRL zakazu importu australijskiego jęczmienia, pszenicy, cukru, wina czerwonego, drewna, węgla, homarów, rudy miedzi i miedzi wytopionej z Australii.

Jednak między oboma państwa narastają sprzeczności w ich geostrategii. Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia i Indie. We wtorek premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią.

smh.com.au/dailymail.co.uk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply