Rosja już przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie i faktycznie staje się wasalem Chin – uważa prezydent Francji Emmanuel Macron.

W niedzielę francuski prezydent udzielił wywiadu dziennikowi L’Opinion. Jego zdaniem Rosja “weszła w formę podporządkowania się Chinom”. Jak dodał, Rosja straciła też Bałtyk, ponieważ jej działania skłoniły Szwecję i Finlandię do podjęcia decyzji o przystąpieniu do NATO.

“To było nie do pomyślenia jeszcze dwa lata temu. To już jest geopolityczna porażka” – podkreślił Macron.

“Postawmy sprawę jasno, Rosji nie wolno wygrać tej wojny” – oświadczył francuski prezydent. “Od nas zależy, w jaki sposób pomóc Ukrainie w ich kontrofensywie i jak przygotować kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla negocjacji, które niewątpliwie nastąpią” – powiedział.

“Zawsze mówiłem, że w dłuższej perspektywie europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni objąć Ukrainę” – podkreślił. Dodał jednak, że “musi też przewidywać brak konfrontacji z Rosją i odbudować trwałą równowagę sił” w Europie.

“Jest jeszcze wiele kroków, które należy podjąć, zanim do tego dojdziemy” – podsumował.

W kwietniu Macron wyraził opinię, że Europa musi zmniejszyć swoją zależność od Stanów Zjednoczonych i uniknąć wciągnięcia w konfrontację między Chinami a USA w sprawie Tajwanu.

Zdaniem Macrona “wielkim ryzykiem”, przed którym stoi Europa jest to, że “zostaje uwikłana w kryzysy, które nie są nasze, co uniemożliwia jej budowanie swojej strategicznej autonomii”. “Nie chcemy popadać w logikę blok kontra blok” – podkreślił.

Zobacz także: Bloomberg: Macron w tajemnicy opracowuje z Chinami plan pokojowy dla Ukrainy

lopinion.fr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply