Siły powietrzne Rosji mogły właśnie przeżyć jeden z najgorszych dni od początku wojny na Ukrainie. Doniesienia medialne wskazują, że aż cztery maszyny zostały zestrzelone w sobotę na terytorium Rosji.

Niepotwierdzone doniesienia sugerują, że Rosjanie stracili w ciągu jednego dnia aż cztery maszyny. Istnieją sprzeczne doniesienia o tym, ile samolotów i śmigłowcówmogło zostać zestrzelonych w rejonie Briańska. Jeden z rosyjskich serwisów podaje, że rozbiły się co najmniej dwa samoloty bojowe – Su-34 i Su-35 – oraz dwa śmigłowce Mi-8 – zwraca uwagę CNN.

Ukraina nie potwierdziła, że jej obrona powietrzna brała udział w raportowanym w sobotę zestrzeleniu rosyjskich samolotów. Twierdzi natomiast, że maszyny “miały pewne kłopoty”.

Briańsk leży przy granicy z Ukrainą i był celem wcześniejszych, przypisywanych Ukrainie ataków.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat przekazał w niedzielę, że rosyjska “grupa lotnictwa uderzeniowego zaatakowała Ukrainę od północy, z obwodu briańskiego. Robią to prawie codziennie. Przeprowadzają ataki bombami kierowanymi”.

Jak wskazał, „wpadli w kłopoty. Chcieli zbombardować naszych cywilów, naszych pokojowo nastawionych ludzi”. Nazwał to „czarnym dniem” dla rosyjskiego lotnictwa.

Zweryfikowane przez dziennikarzy CNN materiały pokazują co najmniej jeden śmigłowiec rozbijający się w obwodzie briańskim, 50 kilometrów od granicy z Ukrainą. Gubernator Briańska potwierdził, że rozbił się helikopter, raniąc jednego cywila, ale nie podał szczegółów przyczyny.

Inne wideo, pokazujące spadający samolot i kolumnę czarnego dymu, zostało przypisane do innej wioski w obwodzie briańskim, około 25 kilometrów dalej.

Zobacz także: Eksplozja w Petersburgu. Zginął prokremlowski bloger

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS opublikowała nagranie eksplozji jednego z helikopterów. Potwierdziła też, że rozbił się myśliwiec Su-34, nie wskazując przyczyny.

Rosyjski resort obrony nie poinformował o tym incydencie, ale jeden z nieoficjalnych rosyjskich kanałów na Telegramie określił ten dzień jako najgorszy dzień dla rosyjskiego lotnictwa wojskowego od marca ubiegłego roku.

Rosyjska gazeta Kommiersant podała, że ​​„grupa dwóch śmigłowców Mi-8 oraz myśliwców Su-34 i Su-35 rozbiła się w obwodzie briańskim”. Zasugerowała, że zniszczonych mogło zostać więcej maszyn.

Także rosyjska redakcja BBC sugeruje, że Rosjanie stracili w sobotę pięć maszyn: trzy śmigłowce i dwa samoloty wojskowe.

Brytyjski dziennik The Telegraph przywołuje opinie niektórych rosyjskich blogerów wojskowych, którzy uważają, że maszyny mogły zostać zestrzelone przez rosyjską obronę powietrzną.

Zobacz także: Wallace: Według Amerykanów Rosjanie stracili 220 tysięcy zabitych i rannych

edition.cnn.com / tass.com / telegraph.co.uk / kommersant.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply