Władze Australii wpisały organizację polityczno-militarną libańskich szyitów na listę organizacji terrorystycznych.

Jak poinformował w środę portal telewizji Al Jazeera Australia uznała Hezbollah w całości za organizację terrorystyczną. Nie tylko jego skrzydło wojskowe, ale też polityczne, które jest partią parlamentarną i współrządzącą Libanem. Samo skrzyło wojskowe było uznawane przez Canberrę za terrorystyczne już od 2003 r.

Al Jazeera przypomniała, że jeszcze w maju do uznania Hezbollahu za organizację terrorystyczną wezwały Stany Zjednoczone. Organizacja libańskich szyitów jest ściśle sprzymierzona z Iranem, który Waszyngton uważa za swojego czołowego wroga w regionie Bliskiego Wschodu.

Hezbollah stał się 27 organizacją uznaną przez władze Australii za terrorystyczną. Nie ostatnią jednak. Tego samego dnia władze te uznały za taką organizację białych suprematystów “Baza”. “Rząd [Asutralii] ma zero tolerancji dla przemocy i nie ma idei – religijnej czy ideologicznej, która usprawiedliwiałaby zabijanie niewinnych ludzi” – stwierdziła australijska minister spraw wewnętrznych Karen Andrews.

Taki krok australijskich władz można uznać za dostosowywanie polityki do agendy politycznej USA. Ma to związek jednocześnie z gwałtowanie ochłodzonymi relacjami Canberry z Pekinem.

Do pierwszych napięć w relacjach Chin i Australii doszło przy okazji krytyki ze strony Canberry w kwestii polityki Chin w czasie narastania obecnej pandemii koronawirusa. Efektem tego było wprowadzenie przez ChRL zakazu importu australijskiego jęczmienia, pszenicy, cukru, wina czerwonego, drewna, węgla, homarów, rudy miedzi i miedzi wytopionej z Australii.

Od tego czasu Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia i Indie. W listopadzie 2020 roku premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią. Z kolei w kwietniu br. Australia wycofała się się dwóch umów w ramach „Pasa i drogi”, co wywołało krytyczną reakcję ambasady ChRL w Canberrze. We wrześniu Australijczycy zainicjowali wraz z Amerykanami i Brytyjczykami działalność nowego, ścisłego formatu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa – AUKUS.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply