Władze Australii wpisały organizację polityczno-militarną libańskich szyitów na listę organizacji terrorystycznych.

Jak poinformował w środę portal telewizji Al Jazeera Australia uznała Hezbollah w całości za organizację terrorystyczną. Nie tylko jego skrzydło wojskowe, ale też polityczne, które jest partią parlamentarną i współrządzącą Libanem. Samo skrzyło wojskowe było uznawane przez Canberrę za terrorystyczne już od 2003 r.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Al Jazeera przypomniała, że jeszcze w maju do uznania Hezbollahu za organizację terrorystyczną wezwały Stany Zjednoczone. Organizacja libańskich szyitów jest ściśle sprzymierzona z Iranem, który Waszyngton uważa za swojego czołowego wroga w regionie Bliskiego Wschodu.

Hezbollah stał się 27 organizacją uznaną przez władze Australii za terrorystyczną. Nie ostatnią jednak. Tego samego dnia władze te uznały za taką organizację białych suprematystów „Baza”. „Rząd [Asutralii] ma zero tolerancji dla przemocy i nie ma idei – religijnej czy ideologicznej, która usprawiedliwiałaby zabijanie niewinnych ludzi” – stwierdziła australijska minister spraw wewnętrznych Karen Andrews.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Taki krok australijskich władz można uznać za dostosowywanie polityki do agendy politycznej USA. Ma to związek jednocześnie z gwałtowanie ochłodzonymi relacjami Canberry z Pekinem.

Do pierwszych napięć w relacjach Chin i Australii doszło przy okazji krytyki ze strony Canberry w kwestii polityki Chin w czasie narastania obecnej pandemii koronawirusa. Efektem tego było wprowadzenie przez ChRL zakazu importu australijskiego jęczmienia, pszenicy, cukru, wina czerwonego, drewna, węgla, homarów, rudy miedzi i miedzi wytopionej z Australii.

Od tego czasu Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia i Indie. W listopadzie 2020 roku premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią. Z kolei w kwietniu br. Australia wycofała się się dwóch umów w ramach „Pasa i drogi”, co wywołało krytyczną reakcję ambasady ChRL w Canberrze. We wrześniu Australijczycy zainicjowali wraz z Amerykanami i Brytyjczykami działalność nowego, ścisłego formatu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa – AUKUS.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz