Korea Południowa zgodziła się na 13,9% wzrost udziału w kosztach stacjonowania około 28 500 żołnierzy amerykańskich w 2021 roku – poinformowała w środę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, Korea Południowa zgodziła się na 13,9% wzrost udziału w kosztach stacjonowania około 28 500 żołnierzy amerykańskich w 2021 roku. Jest to największy wkład finansowy Korei od prawie dwóch dekad.

Wzrost w ramach wieloletniego paktu sprawia, że ​​wkład Korei Południowej w 2021 roku wyniesie 1,03 mld dolarów. Rozwiązuje to długotrwały spór o finansowanie, który nadwyrężył więzi między Seulem a Waszyngtonem.

„Porozumienie rozwiązało najdłuższą w historii próżnię, która trwała około roku i trzech miesięcy” – powiedział na konferencji prasowej główny negocjator ze strony Korei Południowej Jeong Eun-bo. „Dało to szansę na potwierdzenie wagi sojuszu i potrzeby stabilnego stacjonowania sił zbrojnych USA w Korei”.

Urzędnik Departamentu Stanu USA przedstawił porozumienie jako zgodne z wezwaniem nowego prezydenta Joe Bidena do ożywiania sojuszy.

„W tym duchu, przyjaźni i powagi, znaleźliśmy uczciwy i sprawiedliwy podział kosztów” – powiedział urzędnik, opisując wieczorne sesje w Waszyngtonie w celu sfinalizowania porozumienia. Pracownik Departamentu Stanu zabrał głos pod warunkiem zachowania anonimowości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Korea Południowa zaczęła pokrywać koszty rozmieszczenia wojsk w USA na początku lat dziewięćdziesiątych po odbudowie zniszczonej wojną gospodarki.

Nowa, sześcioletnia umowa o środkach specjalnych ze Stanami Zjednoczonymi pojawiła się po przeciągających się negocjacjach i zwiększy roczny wkład Korei Południowej do projektu ustawy na lata 2022-2025 zgodnie z rocznym wzrostem budżetu obronnego, który w tym roku wyniósł 5,4%.

Pakt zastępuje porozumienie, które wygasło z końcem 2019 roku, na mocy którego Korea Południowa płaciła około 920 mln dolarów rocznie. Ministerstwo podało, że obie strony zgodziły się zamrozić wkład Korei Południowej na 2020 rok. Koreańskie ministerstwo stwierdziło, że zwiększenie budżetu obronnego jest „rozsądnym, weryfikowalnym wskaźnikiem”, który odzwierciedla możliwości finansowe państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponieważ negocjacje posuwały się naprzód  bardzo powoli, połowa z około 9000 Koreańczyków pracujących dla armii amerykańskiej została umieszczona na bezpłatnym urlopie, co skłoniło obie strony do szukania tymczasowego porozumienia, aby przywrócić ich do pracy.

Związek pracowników z zadowoleniem przyjął porozumienie, mówiąc, że pomoże ono zapewnić stabilne warunki pracy. Bez tego tysiące pracowników byłoby zmuszonych do wzięcia bezpłatnego urlopu w przyszłym miesiącu.

Zobacz także: Korea Południowa nie weźmie strony USA w konflikcie z Chinami

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz