Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w kwestii podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich.

USA i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich – podała agencja AP w poniedziałek. Medium powołuje się na niedzielny komunikat Departamentu Stanu USA. Biuro ds. polityczno-wojskowych Departamentu Stanu potwierdziło, że umowa obejmuje “wynegocjowany wzrost” udziału Korei Południowej w opisywanych kosztach. Nie podano jednak szczegółowych rozwiązań.

Zobacz także: Korea Południowa: Prototyp nowego myśliwca KF-X prawie gotowy

Biuro napisało na Twitterze, że jeśli umowa zostanie sfinalizowana, wówczas potwierdzi sojusz między USA a Koreą Południową jako “filar pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w Azji Północno-Wschodniej”.

Wall Street Journal, który jako pierwszy poinformował o porozumieniu, podał, że będzie obowiązywać do 2025 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej oświadczyło, że nie może od razu potwierdzić tych doniesień.

W oświadczeniu Departamentu Stanu USA napisano: „Sojusze Ameryki są ogromnym źródłem naszej siły. Ich rozwój odzwierciedla zaangażowanie administracji Biden-Harris na rzecz ożywienia i modernizacji naszych demokratycznych sojuszy na całym świecie, aby zwiększyć nasze wspólne bezpieczeństwo i dobrobyt”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Korea Południowa nie weźmie strony USA w konflikcie z Chinami

Południowokoreańskie media donoszą, że umowa ma zwiększyć wkład Seulu w utrzymanie amerykańskich żołnierzy. Negocjacje miały się przeciągnąć, ponieważ administracja poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa zażądała radykalnego zwiększenia wkładu Korei Południowej.

W Korei Południowej stacjonuje około 28 000 żołnierzy amerykańskich.

W poniedziałek siły zbrojne Korei Południowej i USA rozpoczęły coroczne, wspólne ćwiczenia wojskowe, które będą trwały dziewięć dni.

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply