Pierwszy prototyp koreańskiego myśliwca eksperymentalnego KF-X jest już prawie ukończony i w kwietniu br. ma zostać formalnie zaprezentowany. Za 10 lat Korea Południowa chce dysponować już ponad 100 takich samolotów.

W poniedziałek południowokoreańska Administracja Programu Pozyskiwania Obronnego (Defence Acquisition Programme Administration – DAPA) podała, że montaż pierwszego prototypu koreańskiego myśliwca eksperymentalnego, KF-X, jest bliski zakończenia. Producent, Korea Aerospace Industries (KAI), chce formalnie „wypuścić” i zaprezentować platformę w kwietniu br.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szef programu KF-X w DAPA, Jung Kwang-sun powiedział, że formalne zakończenie prac nad dwusilnikowym, wielozadaniowym myśliwcem będzie „momentem przełomowym” dla kraju i przemysłu lotniczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Po tym, jak dotąd operowaliśmy głównie na planach, teraz będziemy mieć coś, co faktycznie możemy zobaczyć i sprawdzić, czy to, nad czym pracowaliśmy, rzeczywiście działa” – powiedział Jung w rozmowie z agencją informacyjną Yonhap.

Projekt myśliwca KF-X, wart w przeliczeniu 7,8 mld dolarów, ma w założeniu zapewnić maszynę, która zastąpi wysłużone samoloty bojowe F-4D/E Phantom II i F-5E/F Tiger II, użytkowane przez Siły Powietrzne Republiki Korei.

Prace nad KF-X zaczęły się w 2015 roku i przewidywalnie mają zostań zakończone w 2026 roku. Do 2028 południowokoreańskie lotnictwo chce pozyskać 40 takich maszyn, a w ciągu kolejnych czterech lat dodatkowo jeszcze 80.

Serwis Jane’s podaje, że ze zdjęć udostępnionych przez DAPA wynika, że pierwszy prototyp samolotu został wyposażony w amerykańskie silniki General Electric F414-GE-400K. Egzemplarz ten ma odbyć swój pierwszy lot w przyszłym roku.

Przeczytaj: Korea Południowa zamierza opracować system obrony powietrznej, wzorowany na izraelskiej Żelaznej Kopule

Czytaj również: W Korei Południowej ruszył program budowy lotniskowca LPX-II [+GRAFIKA]

janes.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz