Nieregularna masowa migracja jest jednym z „zagrożeń hybrydowych”, które wrogie mocarstwa mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformował sojusz w nowej koncepcji strategicznej uzgodnionej na szczycie w Madrycie.

Uwzględnienie takich gróźb było wyraźnym żądaniem wystosowanym przez kraje sojuszu znajdujące się na zewnętrznych obrzeżach NATO, w tym Hiszpanię będącą gospodarzem szczytu, która doświadczyła wykorzystywania migracji jako narzędzia nacisku politycznego - podobnie jak Polska podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią w ubiegłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: SG: Zapora na granicy prawie gotowa. Rusza budowa bariery elektronicznej [+WIDEO]

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

To śmieszne, a nawet haniebne, że dorośli ludzie wygadują dziś bzdury, że NATO jest sojuszem wyłącznie obronnym – twierdzi szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

W piątek na spotkaniu ze studentami i wykładowcami Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, kolejny raz krytycznie wypowiedział się na temat NATO.

Prezydent USA Joe Biden wymienił ilości uzbrojenia, które Ukraina miałaby otrzymać od 50 państw. To m.in. ponad 600 czołgów oraz prawie 500 systemów artyleryjskich.

O pomocy wojskowej dla Ukrainy prezydent Ukrainy Joe Biden mówił w czwartek na konferencji prasowej w Madrycie podsumowującej szczyt NATO. Jak podano w komunikacie Białego Domu, Biden zapewniał, że USA mobilizują świat do stanięcia po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją.

"Sekretarz Austin właśnie zgromadził ponad 50 krajów — ponad 50 krajów — zobowiązujących się do nowego zaangażowania, a jest to globalny wysiłek na rzecz wspierania Ukrainy: prawie 140 000 systemów przeciwpancernych, ponad 600 czołgów, prawie 500 systemów artyleryjskich, ponad 600 000 pocisków amunicji artyleryjskiej, a także zaawansowane wieloprowadnicowe systemy rakietowe, systemy przeciwokrętowe i systemy obrony powietrznej" - powiedział prezydent USA.

Według ukraińskiego sztabu generalnego, na południu Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły pewne sukcesy, m.in. odbijając z rąk Rosjan miejscowość w obwodzie chersońskim.

Według ukraińskiego sztabu, na południowym froncie wojny siły rosyjskie prowadziły w sobotę „systematyczny ostrzał infrastruktury cywilnej oraz wojskowej” z artylerii lufowej i rakietowej. Rosjanie prowadzili też rozpoznanie z powietrza przy użyciu dronów.

PzH 2000 w Afganistanie, źr. Wikimedia

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z użytkowania niemieckich samobieżnych haubic PzH 2000 na linii frontu. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%