Świat (Kresowy Przegląd Tygodnia #36)

Świat – Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Prezydent Niemiec chce włączenia projektu w ramy UE; Francja: Kara w wysokości pół miliarda euro dla koncernu Google; Armia na ulicach dwóch prowincji RPA; Partia piosenkarza-celebryty wygrywa wybory w Bułgarii; Liberałowie biorą wszystko w wyborach w Mołdawii; W 2021 roku izraelskie władze zburzyły lub zajęły 421 palestyńskich domów; Izraelskie siły otworzyły ogień do Palestyńczyków; Węgierska minister: Obronimy interesy rodziców, nie może się do tego mieszać żadna instytucja UE; Francja wprowadzi znaczące ograniczenia dla osób bez tzw. paszportu covidowego, Irlandzkie puby tylko dla zaszczepionych; Protesty i zamieszki na Kubie; Ambasador RP podpisał się pod listem krytykującym Gruzję za zamieszki przed paradą LGBT.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Świat

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Inicjatywa ta powinna zostać włączona w takie polityki i instrumenty UE, jak Europejski Zielony Ład i Plan Odbudowy. Uważa, że osadzenie Trójmorza w politykach unijnych jest potrzebne do wykorzystania pełnego potencjału tej inicjatywy. Według niego, dzięki temu można będzie zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z odbudową po pandemii COVID-19 i przemieniać Europę w „w bardziej zieloną i cyfrową”. Niemiecki prezydent zwrócił też uwagę, że Trójmorze to projekt prawie połowy państw członkowskich UE, ale „ma silne powiązania transatlantyckie”. Stąd, jego zdaniem, współpraca z USA w tym zakresie jest „mile widziana”. Według portalu Euractiv, „Niemcy chcą przywództwa UE” w tej inicjatywie.

Już od sierpnia we Francji wstęp do galerii handlowych, kin czy restauracji oraz dużej części środków komunikacji zbiorowej będą mieć wyłącznie osoby z tzw. certyfikatem covidowym – zapowiedział w poniedziałkowym orędziu prezydent Macron. Dotyczyć to będzie zarówno klientów, jak i pracowników. Francuski przywódca ogłosił też obowiązkowe szczepienia dla medyków i pracowników opieki społecznej. Muszą one zostać zrealizowane do 15 wrześni, później prowadzone będą specjalne kontrole, a za brak szczepienia grozić będą „poważne kary”, włącznie ze zwolnieniem z pracy. „Żółte kamizelki” zapowiedziały protesty, a kanclerz Niemiec oświadczyła, że Niemcy nie pójdą tą drogą. W środę, w tzw. Dzień Bastylii, w różnych francuskich miastach odbyły się protesty przeciwko zapowiedzianym przez prezydenta Macrona nowym rygorom sanitarno-szczepionkowym.

Władze Irlandii chcą, aby do restauracji, kawiarni i pubów mogły wchodzić tylko osoby kompletnie zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Rząd Micheála Martina przygotował nowelizację ustawy zakładającą, że lokale gastronomiczne będą mogły znów przyjmować klientów w swoich murach. Nie wszystkich jednak. Z restauracji, kawiarni i pubów będą mogli skorzystać tylko ci, którzy przeszli chorobę COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bądź zostali w pełni zaszczepieni przeciw niej. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października.

Delegacja Talibów w Rosji poinformowała w piątek, że grupa kontroluje ponad 85% terytorium Afganistanu i zapewniła Rosję, że nie pozwoli na wykorzystanie tego kraju jako platformy do atakowania innych.

Francuski organ nadzoru antymonopolowego nałożył we wtorek grzywnę w wysokości 500 milionów euro na Google. Podano, że Google zostało ukarane za brak negocjacji „w dobrej wierze” z wydawcami prasy w sprawie wynagrodzenia należnego wydawcom za reprodukcję ich treści.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Republiki Południowej Afryki poczuły się zmuszone do wysłania na ulice dwóch prowincji wojska w celu przeciwdziałania protestom zwolenników byłego prezydenta Jacoba Zumy. W czwartek ogłosiły, że po dniach przemocy i grabieży, które przetoczyły się przez prowincje KwaZulu-Natal i Gauteng, armia RPA przygotowuje się do zmobilizowania około 25 000 żołnierzy, aby zaprowadzić spokój. W zamieszkach zginęły co najmniej 72 osoby.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Bułgarii najwięcej głosów uzyskała partia „Jest taki naród” założona przez znanego piosenkarza i celebrytę, Slawi Trifonowa. Kolejne, przedterminowe wybory parlamentarne rozpisano, ponieważ poprzednie, przeprowadzone na początku kwietnia, nie wyłoniły parlamentu, w którym można by sformować stabilną koalicję rządzącą. Ostatnie głosowanie wiele nie zmieniło pod tym względem. Zgromadzenie Narodowe Bułgarii pozostanie rozdrobnione między partie niegotowe do znalezienia wspólnego języka.

Niedzielne wybory parlamentarne w Mołdawii były wyborami przedterminowymi. Odbyły się one po tym, gdy nowa, liberalna prezydenta kraju Maia Sandu przeforsowała rozwiązanie parlamentu. Sandu, która z dużą przewagą wygrała zeszłoroczne wybory prezydenckie twierdziła, że stara izba jest dysfunkcyjna i nie odzwierciedla już stanowiska społeczeństwa. W mołdawskim systemie politycznym prezydent ma wąsko zakrojone kompetencje i uprawnienia. By realizować władzę, Sandu potrzebowała zaplecza w parlamencie. Teraz, liberalna i prozachodnia Partia Działania i Solidarności (PAS) zdobyła ponad połowę głosów – dając jej taką możliwość.

W sobotę portal Middle East Monitor poinformował, że izraelskie władze zburzyły 421 palestyńskich domów od początku 2021 roku. Dane na ten temat ujawniło w swoim ostatnim raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obronimy interesy węgierskich rodziców i nie może się do tego mieszać żadna instytucja, unijna czy międzynarodowa – oświadczyła węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga zapytana o węgierską ustawę o ochronie dzieci. Powiedziała, że krytyka wspomnianej ustawy to „podły atak”.

W niedzielę na Kubie wybuchły antyrządowe protesty. Pierwotnie miały pokojowy charakter, ale przerodziły się w zamieszki. Bezpośrednim powodem wystąpień miało być rosnące niezadowolenie społeczne z powodu braków żywności i lekarstw, spowodowanych kryzysem gospodarczym i amerykańskimi sankcjami. Sytuację dodatkowo pogarsza sytuacja epidemiczna i różnego rodzaju restrykcje, a także utrudniony dostęp do szczepień przeciwko COViD-19. Niezależne kubańskie media twierdzą, że w związku z ostatnimi antyrządowymi wystąpieniami na Kubie blisko 190 osób uznaje się za zaginione.

Ambasadorowie 24 państw Unii Europejskiej, w tym Polski, podpisali się pod listem, w którym skrytykowano władze Gruzji za dopuszczenie do zamieszek wymierzonych w aktywistów LGBT oraz media, które miały relacjonować paradę LGBT w Tbilisi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply