Francuski organ nadzoru antymonopolowego nałożył we wtorek grzywnę w wysokości 500 milionów euro na Google. Podano, że Google zostało ukarane za brak negocjacji “w dobrej wierze” z wydawcami prasy w sprawie wynagrodzenia należnego wydawcom za reprodukcję ich treści.

To “największa kara w historii” nałożona przez Urząd ds. Konkurencji za nieprzestrzeganie przez firmę jednego z jego orzeczeń – powiedziała dziennikarzom szefowa urzędu Isabelle De Silva cytowana przez portal “France 24”.  “Jesteśmy mocno rozczarowani tą decyzją, ponieważ przez cały okres negocjacji działaliśmy w dobrej wierze. Ta grzywna nie odzwierciedla podjętych przez nas wysiłków ani rzeczywistości korzystania z treści wiadomości na naszej platformie” – oświadczył rzecznik Google cytowany przez agencję “Reuters”.

“Decyzja ta dotyczy głównie negocjacji, które miały miejsce między majem a wrześniem 2020 r. Od tego czasu kontynuujemy współpracę z wydawcami i agencjami informacyjnymi, aby znaleźć wspólną płaszczyznę” – dodał.

W orzeczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej francuski Urząd ds. Konkurencji nakazał również amerykańskiemu gigantowi internetowemu przedstawienie wydawcom mediów “oferty wynagrodzenia za bieżące wykorzystanie ich treści chronionych prawem autorskim”, pod groźbą zapłacenia dodatkowych odszkodowań.

W grudniu ubiegłego roku francuski urząd ds. prywatności Commission nationale de l’informatique et des libertés (CNIL) nałożył na Google grzywnę w wysokości 100 milionów euro i 35 milionów euro na Amazon za sposób, w jaki firmy używają urządzeń śledzących, znanych jako pliki cookie, na swoich francuskich stronach internetowych.

Z kolei w grudniu 2019 roku francuski urząd ds. ochrony konkurencji nałożył na Google 150 mln euro kary za nadużycie swojej pozycji względem jednego z użytkowników Google Ads i stosowanie niejasnej polityki usługowej. Grzywna została nałożona w momencie konfliktu Paryża z Waszyngtonem w sprawie nałożenia przez Francję podatku cyfrowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że w lutym 2021 roku włoski regulator odpowiedzialny za ochronę konkurencji (AGCM) nałożył na Facebooka 7 mln euro kary za niezastosowanie się do żądania skorygowania niewłaściwych praktyk handlowych w zakresie przetwarzania danych użytkowników.

W lipcu 2018 roku Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości 4,3 mld euro za złamanie unijnych zasad konkurencji poprzez system operacyjny Android używany w smartfonach i tabletach.

reuters.com / france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply