Google otrzymało najwyższą w historii karę za praktyki uznane za monopolistyczne.

Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości 4,3 mld euro za złamanie unijnych zasad konkurencji poprzez system operacyjny Android używany w smartfonach i tabletach.

Google wykorzystało Androida jako narzędzie do umocnienia dominacji swojej wyszukiwarki – stwierdziła w środę unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Verstager mówiła, że Google, które najwięcej zarabia dzięki swojej wyszukiwarce (według danych podawanych przez KE – 95 mld euro rocznie), wcześnie zorientowało się, że korzystanie z internetu coraz częściej będzie odbywało się za pośrednictwem urządzeń przenośnych a nie komputerów. Aby zapewnić, że użytkownicy nadal będą korzystać z wyszukiwarki Google na swoich telefonach, firma kupiła firmę, która stworzyła Androida. Mimo że oprogramowanie to jest typu open source, każdy, kto chce korzystać z aplikacji należących do Google, musi wyrazić zgodę na warunki firmy.

Według KE stanowi to trzy rodzaje nielegalnych praktyk – producenci urządzeń byli zmuszani do preinstalowania wyszukiwarki Google i jej przeglądarki Chrome, aby otrzymać dostęp do sklepu z aplikacjami Google. Niektórym dostawcom płacono, by wyłącznie preinstalowali Google Search. Ograniczano także możliwości producentów urządzeń odnośnie sprzedaży smartfonów z alternatywnymi systemami operacyjnymi.

Działania Google nazwano „bardzo poważnym naruszeniem, bardzo poważnym nielegalnym zachowaniem”.

CZYTAJ TAKŻE: Soros zagroził Google’owi i Facebookowi: „ich dni są policzone”

Komisja dała korporacji 90 dni na zaprzestanie tych praktyk. Jeśli firma nie dostosuje się do tego, grożą jej kary w wysokości do 5 proc. dziennych globalnych obrotów jej spółki matki – koncernu Alphabet – około 17 mln dolarów dziennie.

Google już oświadczyło, że nie zgadza się z zarzutami KE i zapowiedziało odwołanie się od nałożonej kary.

Jak pisze PAP, Komisja Europejska jeszcze nigdy nie nałożyła tak wysokiej kary za praktyki monopolistyczne. Rok temu Google otrzymało karę w wysokości 2,4 mld euro za faworyzowanie w wynikach wyszukiwania własnego serwisu zakupowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska nie ukarze Gazpromu za praktyki monopolistyczne

Kresy.pl / PAP / dpa

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz