Deutsche Welle poinformowało o ugodzie pomiędzy Komisją Europejską a Gazpromem w związku z oskarżeniem o praktyki monopolistyczne rosyjskiego koncernu w Europie Środkowej.

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła zawarcie ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem. Ugoda kończy kilkuletnie śledztwo, w którym Gazprom był oskarżany o praktyki monopolistyczne, prowadzących do podnoszenia cen gazu w krajach UE – Polsce, Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

DW przypomina, że Bruksela teoretycznie mogła nałożyć na rosyjski koncern gigantyczną grzywną, sięgającą do 10 proc. rocznego obrotu Gazpromu, jednak zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami nie nałożyła jakiejkolwiek kary finansowej.

CZYTAJ TAKŻE: KE rozpoczęła zatwierdzanie ostatecznej ugody z Gazpromem

W zamian Gazprom zobowiązał się do przestrzegania unijnych reguł konkurencji na rynku energii, które po przykrojeniu ich na warunki rosyjskiego molocha, spisano w umowie z Brukselą. Będzie obowiązywać – pod rygorem kar finansowych – przez najbliższe osiem lat – podaje DW.

W porozumieniu uzgodniono m. in. usunięcie zakazu reeksportu z umów z klientami w Europie Środkowo-Wschodniej. Ugoda ma pomóc także kupcom gazu w tym regionie w uzyskaniu od Gazpromu cen podobnych do tych, jakie obowiązują na zachodnich giełdach gazu.

Jak podaje Deutsche Welle, Komisja Europejska nie chciała dopuścić do sytuacji, w której Gazprom będzie mógł izolować Europę Środkowo-Wschodnią od reszty rynku gazowego UE i straszyć kraje tego regionu zawyżaniem cen czy możliwością zakręcenia kurka z gazem.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Do PiSgazowników i PiSurzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: znów zrobiono z Was jelenii,nie tylko przez Gazprom,ale też przez samą Komisję Europejską.A tak pięknie się zapowiadało,sama KE oskarżyła Gazprom o łamanie unijnych zasad konkurencji m.inn. przez zawyżanie cen gazu ziemnego dla krajów członkowskich z Europy Śr. i Wschodniej,w tym dla Polski.KE nawet to z pomocą Waszą udowodniła i na tym swą sympatię do Was zakończyła.To z Deutsche Welle Niemiaszków się dowiecie,jak Was wyrolowano,KE Was nie powiadomi,gdyż Was olewa.W prawdzie Bruksela teoretycznie mogła nałożyć na Gazprom grzywnę do 10% jego rocznego obrotu,ale tego nie zrobiła.Dlaczego?Nie nałożyła żadnej kary finansowej,bo nie nałożyła-dotarło? KE zawarła z Gazpromem ugodę zapewniającą,że przez najbliższych 8lay m.inn.Polska płacić będzie za rosyjski gaz ceny podobne do obowiązujących na zachodnich giełdach gazu.Dbajcie więc o gazociąg Jamał i to co nim płynie.