Komisja Europejska uruchomiła proces ws. ostatecznego zatwierdzenia ugody z Gazpromem dotyczącej nadużywanie przez koncern swojej pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej.
Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła w KE podała, że w tym tygodniu na wniosek Komisji sprawą zajęli się się przedstawiciele organów ochrony konkurencji państw członkowskich. Dyskusja miała podzielić zabierających głos według linii Wschód-Zachód.
Opinia komitetu nie jest dla Komisji wiążąca, ale jest koniecznym krokiem do przyjęcia decyzji – zaznaczył informator PAP. Oficjalnie KE nie zabrała jeszcze głosu. Poinformujemy o decyzji, jak zostanie ona podjęta – oświadczył rzecznik KE Ricardo Cardoso.
ZOBACZ TAKŻE: Rosja: Nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Europy Zachodniej
Pomimo, że wcześniej nieoficjalnie mówiono, że decyzja miała zostać podjęta na początku maja, to obecnie spekuluje się, że zostanie wydana w ciągu dwóch tygodni.
Zakładana decyzja Komisji ws. Gazpromu oznaczała brak uznania naruszenia reguł konkurencji przez rosyjski koncern i uniknięcie przez niego kary finansowej, która mogła sięgnąć do 10 proc. globalnego obrotu koncernu.
Sprawa rozpoczęła się we wrześniu 2011 r., kiedy przedstawiciele Komisji Europejskiej weszli do biur Gazpromu. W 2015 r. Komisja formalnie oskarżyła rosyjski koncern o łamanie unijnych zasad konkurencji oraz o realizację strategii zmierzającej do podziału rynku gazu w krajach członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej.
W myśl zeszłorocznej ugody z Komisją Gazprom ma m.in. wycofać się z ograniczeń dotyczących reeksportu gazu i ułatwić odsprzedaż tam, gdzie nie ma połączeń.
Kresy.pl / interia.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!