Władze Irlandii chcą aby do restauracji, kawiarni i pubów mogły wchodzić tylko osoby kompletnie zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

Rząd Micheála Martina przygotował nowelizację ustawy zakładającą, że lokale gastronomiczne będą mogły znów przyjmować klientów w swoich murach. Nie wszystkich jednak. Z restauracji, kawiarni i pubów będą mogli skorzystać tylko ci, którzy przeszli chorobę COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bądź zostali w pełni zaszczepieni przeciw niej. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, podał portal Onet.

Na forum izby niższej irlandzkiego parlamentu projekt ustawy zaprezentował w środę wicepremier oraz minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Leo Varadkar. Jak stwierdził alternatywą dla takiego rozwiązania jest utrzymywanie zamknięcia lokali gastronomicznych do czasu osiągnięcia przez mieszkańców Irlandii odporności stadnej.

Propozycja rządu podzieliła izbę niższą parlamentu, ale ostatecznie uzyskała większość 74 głosów. Przeciw zagłosowało 68 parlamentarzystów.

Jak napisał portal gazety “Irish Times” ustawa musi zostać wdrożona przez rozporządzenie ministerialne. Rząd Martina chce by stało się to jak najszybciej, by sektor gastronomiczny zaczął funkcjonować według nowych zasad już w przyszłym tygodniu, a najpóźniej 26 lipca.

Od początku pandemii SARS CoV-2 w Irlandii wirusem tym zakaziło się 279 790 osób. Zmarło 5006 jego nosicieli. W środę odnotowano dobową liczbę nowych zarażonych na poziomie 737.

Kompletnie zaszczepionych zostało w Irlandii 2,12 mln osób czyli 57,3 dorosłej populacji kraju.

Czytaj także: Francja: Protesty przeciwko zaostrzeniu rygoru sanitarnego

onet.pl/irishtimes.com/worldometers.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply