W czwartek chiński rząd ogłosił, że obywatele sześciu państw europejskich będą mogli podróżować do Chin bez wiz. Wśród nich znalazło się jedno z Europy Środkowej.

„Pragnę poinformować, że począwszy od 14 marca Chiny rozszerzy wdrażanie polityki bezwizowej wobec Szwajcarii, Irlandii, Węgier, Austrii, Belgii i Luksemburga” – powiedział w czwartek w Pekinie minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi na konferencji prasowej przy okazji posiedzenia miejscowego parlamentu – Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Czytaj także: Szef chińskiej dyplomacji: Stany Zjednoczone “zawsze mówią jedno, a robią drugie”

Jak zrelacjonował portal Politico, obywatele wymienionych krajów będą mogli przebywać w Chinach bez wizy do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych i tranzytowych.

Premier Li Qiang zapowiedział już wcześniej, że Chiny rozszerzą politykę bezwizową na obywateli Szwajcarii i Irlandii podczas swojej wizyty w obu krajach w styczniu.

Wymienione państwa dołączyły do Francji, Niemiec, Włoch, Holandii i Hiszpanii, którym ruch bezwizowy zaoferowano jeszcze w listopadzie.

Chiny przez lata znacznie więcej środków zainwestowały w rozwiniętcych państwach Europy Zachodniej. Zapowiedzią zmiany tej polityki miało być uruchomienie w 2015 r. formatu współpracy 17+1. Nie przyniósł on jednak dużych efektów, a w ostatnim okresie najbardziej proamerykańskie państwa zaczęły się z niego oficjalnie wycofywać.

Państwem formatu, które zdecydowanie zaangażowało się we współpracę z Chinami są Węgry, które pod włądzą Viktora Orbána przyjęły zdecydowanie najwięcej chińskich inwestycji w regionie. Premier Węgier prowadzi też politykę zagraniczną, jaka może podobać się w Pekinie – zdystansowania wobec USA, a także Ukrainy.

Czytaj także: Chiński gigant buduje na Węgrzech fabrkę pojazdów elektrycznych

Czytaj także: Sieć 5G na Węgrzech zbudują Chińczycy

politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply