Ministrowie  transportu czterech państw Europy Środkowej podpisali memorandum w sprawie zbudowania nowej linii kolejowej podążającej drogą starożytnego szlaku bursztynowego.

Ministrowie ds. transportu Polski, Słowacji, Węgier i Słowenii podpisali memorandum zrozumienia w sprawie powołania Rady Wykonawczej Amber Rail Freight Corridor (Kolejowego Korytarza Towarowego nr 11), informuje portal Forsal, powołując się na polskie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Memorandum podpisano podczas wtorkowego posiedzenia w Brukseli Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Szlak ma prowadzić od brzegów Morza Adriatyckiego, przez Słowenię, Węgry i Słowację, aż po Warszawę i Terespol na granicy z Białorusią. Według naszego ministerstwa projekt wpisuje się chiński projekt „Jeden pas – jedna droga”, zwany w Europie „nowym jedwabnym szlakiem”. „Dla Chin priorytetem wydaje się połączenie morskie z Europą Południowo-Wschodnią (porty w Pireusie, Barze, Koprze), ponieważ jest o kilka dni żeglugi i ok. 8 tys. km krótsze niż do portów Europy Północnej). Z portów Europy południowej może być prowadzona dystrybucja do państw obszaru 16+1, Europy Środkowej, Zachodniej oraz Skandynawii. Polskim priorytetem powinien być udział w łańcuchach logistyczno-transportowych na szlakach łączących nasz kraj z basenami Morza Egejskiego i Morza Czarnego, bądź z hubami pośrednimi. W to zadanie wpisuje się także korytarz drogowy Via Carpatia” – cytuje Forsal.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W komunikacie skonkretyzowano też przebieg polskiego odcinka korytarza transportowego – „główną trasą, którą pociągi korzystające z Korytarza Bursztynowego będą przewozić towary z Polski na południe będzie projektowana linia kolejowa Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna prowadząca do kolejowego przejścia granicznego Muszyna – Plavec na polsko-słowackiej granicy państwowej”.

Czytaj także: Nowy Jedwabny Szlak i Nowy Bursztynowy Szlak – kluczowe chińskie projekty dla Polski i Europy 

forsal.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz