Przemawiając na otwarciu światowego Forum Jednego Pasa Jednej Drogi, przywódca Chin, Xi Jinping zaznaczył, że Polska już podejmuje działania na rzecz realizacji idei wielkiego szlaku handlowego.

Wczoraj rozpoczęło się w Pekinie One Belt-One Road Forum na którym zebrali się  przywódcy 29 państw, reprezentanci 130 państw niższej rangi i przedstawiciele 70 organizacji międzynarodowych. Dyskutują o kluczowej koncepcji przywódcy Xi Jingpinga stworzenia przepustowego szlaku komunikacyjnego przez lądowy masyw Eurazji, który połączyłby możliwie najkrótszą drogą Chiny i Europę.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W przemówieniu otwierającym szczyt Xi wspomniał między innymi właśnie Polskę. Jak stwierdził, nasz kraj już realizuje w praktyce koncepcję „nowego jedwabnego szlaku”, jak w Europie nazywa się chińską ideę transkontynentalnej magistrali transportowej. Przewodniczący ChRL wymienił w tym kontekście podejmowaną przez polskie władzę ideę „nowego bursztynowego szlaku”, czyli modernizacji i zwiększenia przepustowości linii kolejowych prowadzących przez Polskę od wybrzeży Bałtyku na południe, ku Bałkanom i Adriatykowi. Dobrze wpisuje się ona w plany Chińczyków rozgałęzienia „Jednego pana – jednej drogi” właśnie w kierunku południowym.

Chińczycy już w tej chwili wykonują prace w zakresie modernizacji sieci kolejowej Serbii. Na drodze z Polski do Serbii leżą Węgry, które wyprzedziły Polskę w rozwijaniu relacji z ChRL, zyskując status czołowego partnera Chińczyków w regionie Europy Środkowej.

xinhuanet.com/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz