Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla DGP mówił m.in. o sporze z Komisją Europejską, możliwości wprowadzenia euro oraz handlu z Chinami.

Nikt poważny nie mówi o scenariuszu wyjścia Polski z UE. Polska jest i pozostanie częścią Unii Europejskiej. – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna opublikowanym w niedzielę.

Mateusz Morawiecki zapytany o kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości i uruchomienie art. 7 traktatu o UE przez Komisję Europejską mówił, że potrzeba kilku miesięcy by „rozsupłać węzły gordyjskie”, które zawiązały się w wyniku trwającego dwa lata sporu. Premier zapewniał, że rząd tłumaczy polskie stanowisko europejskim partnerom wskazując na konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości, który jest jednocześnie drogi i nieefektywny w porównaniu do przeciętnej europejskiej.

Ten argument nie trafia w Polsce do wyobraźni. Jednak gdy rozmawiam z przedstawicielami świata zachodniego, to wszyscy są zdziwieni i mówią, że potrzebujemy zwiększenia efektywności kosztowej i tej procesowej, czyli skrócenia czasu postępowań. Podkreślam też wprowadzane przez nas zmiany proceduralne. Na przykład losowe przydzielanie spraw zainicjowane z początkiem tego roku spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem. – mówił Morawiecki. Premier dodawał, że zmiany w ustawach o SN i KRS autorstwa prezydenta bazują w dużej mierze na rozwiązaniach istniejących w krajach UE i ubolewał, że aspekt ten „nie został przez KE należycie doceniony i dostrzeżony”.

Morawiecki zapytany o możliwość wyjścia Polski z UE w kontekście sporu z KE wykluczył taką możliwość.

Nie ma takiego tematu w rozmowach. Nikt poważny o takim scenariuszu nie mówi i nie myśli. Polexit jest tak samo możliwy jak germanexit. Polska jest i pozostanie częścią Unii Europejskiej. – mówił. Na sugestię, że w celu uspokojenia eurokratów Polska mogłaby zadeklarować wolę przystąpienia do strefy euro premier nazwał rezygnację z narodowej waluty obecnie lub w najbliższej przyszłości „igraniem z ogniem”. Morawiecki przypomniał, że w razie recesji, bądź spowolnienia wzrostu, które „prędzej czy później w cyklu koniunkturalnym się pojawi”, polska gospodarka będąc członkiem strefy euro straci mechanizm regulacyjny.

Nie będzie możliwości osłabienia złotego, emisji obligacji w krajowej walucie, a to są fundamentalne instrumenty polityki gospodarczej, finansowej i monetarnej każdego państwa. – wskazywał szef polskiego rządu. Jego zdaniem można „wrócić do tematu euro” wówczas, gdy polska gospodarka upodobni się do gospodarek takich krajów jak Holandia, Austria czy Belgia.

Morawiecki mówił także o tematach rozmów prowadzonych na forum ekonomicznym w Davos. Jednym z nich była kwestia wolnego i sprawiedliwego handlu międzynarodowego omawiana z amerykańskim sekretarzem ds. handlu Wilburem Rossem. Polski premier wyraził zrozumienie dla hasła Trumpa „America first” i sceptycyzmu wobec ekspansji ekonomicznej Chin.

Jak widzę nasz bilans handlowy z Chinami i proporcje 1 do 12 na korzyść Chin, a w wielu krajach Europy Środkowej jest podobnie, to się zastanawiam, czy nie stawiamy pewnych kwestii na głowie. Możliwość świadczenia usług przez zagraniczne podmioty praktycznie w Chinach jest niezwykle utrudniona. Warto czasem zrzucić z siebie to jarzmo politycznej poprawności, popatrzyć na liczby i powiedzieć, jakie są prawdziwe wyzwania współczesnego świata. – mówił Morawiecki.

Morawiecki powiedział także, że jednym z tematów sobotniego spotkania z szefem dyplomacji USA Rexem Tillersonem była możliwość objęcia budowy Nord Stream 2 amerykańskimi sankcjami. Jak mówił, dotychczasowe stanowisko USA w tej sprawie jest niejednoznaczne i niezadowalające dla polskiego rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Rosja jest największym zagrożeniem dla Polski

Kresy.pl / DGP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply