Premier Węgier Viktor Orbán rozmawiał we wtorek na temat sytuacji w Donbasie z przewodniczącym Rady Europejskiej.

W rozmowie z Charlesem Michelem premier Węgier miał zadeklarować, że jego państwo podziela stanowisko Unii Europejskiej w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, jak powiedział jego rzecznik Bertalan Havasi, na którego powołał się portal Hungary Today.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó wyraził natomiast nadzieję na “dyplomatyczne rozwiązanie” kryzysu wokół donbaskich republik separatystycznych. Szef węgierskiej dyplomacji odnosząc się do przygotowań państw Unii Europejskiej w kwestii odpowiedzi na uznanie przez Moskwę państwowości tych republik zadeklarował także – “Węgry nigdy nie wyłamią się z szeregów UE w tej sprawie. Jednocześnie nie możemy poddać nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie”.

We wtorek odbyło się posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa poświęcono napięciom rosyjsko-ukraińskim po wczorajszej decyzji Władimira Putina, którym kierował Orbán. Wzięli w nim udział szef jego kancelarii Gergely Gulyás, szef gabinetu premiera Antal Rogá, minister obrony Tibor Benkő oraz minister spraw wewnętrznych Sándor Pintér.

W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik.

dailynewshungary.com/hungarytoday.hu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply