Izrael oświadczył w piątek, że nie będzie sprzeciwiał się sprzedaży przez Stany Zjednoczone „niektórych systemów uzbrojenia” Zjednoczonym Emiratom Arabskim w następstwie porozumienia z Waszyngtonem w sprawie ulepszenia własnych zdolności w celu zachowania przewagi militarnej na Bliskim Wschodzie – poinformował Defense News

Jak poinformował portal Defense News, w piątek Izrael oświadczył, że nie będzie się sprzeciwiał sprzedaży przez Stany Zjednoczone „niektórych systemów uzbrojenia” Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Oświadczenie wydane przez premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Bennego Gantza nie określa konkretnie systemów uzbrojenia, ale portalu może odnosić się do możliwej sprzedaży myśliwców F-35 stealth, które ZEA mają nadzieję uzyskać po zgodzie na normalizację stosunków z Izraelem.

Zobacz też: Izrael zablokuje wszelkie próby sprzedania amerykańskich F-35 do Kataru

Biuro Gantza odmówiło rozwinięcia informacji na temat oświadczenia, które zostało wydane późnym piątkiem w Izraelu. Nie było również natychmiastowego komentarza ze strony Pentagonu.

Prezydent Donald Trump, podczas ogłoszenia w Białym Domu znormalizowanych więzi między Izraelem a Sudanem, potwierdził, że trwają rozmowy na temat F-35. „Ten proces postępuje, to dobry proces” – powiedział dziennikarzom Trump. „Od dłuższego czasu mieliśmy niesamowity związek. Nigdy nie mieliśmy sporu z ZEA. Zawsze byli po naszej stronie. Miejmy nadzieję, że ten proces przebiegnie szybko ”.

W oświadczeniu izraelskim stwierdzono, że Gantz osiągnął „porozumienie” z Pentagonem podczas wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu, które „pozwoli na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia, które znacząco poprawią zdolności wojskowe Izraela, utrzymają jego bezpieczeństwo i przewagę militarną w regionie, a także jego jakościową przewagę militarną w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, według Juwala Steinitza, ministra energii w izraelskim rządzie, Stany Zjednoczone mogą sprzedać zaawansowane samoloty F-35 do Kataru nawet mimo sprzeciwu Izraela.

„Nie mam wątpliwości, że jeśli tego chcą i są skłonni zapłacić, prędzej czy później to dostaną” – powiedział na antenie lokalnej telewizji minister Steinitz, który zasiada w gabinecie bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu.

„To jest przypuszczenie, które musimy wziąć pod uwagę” – powiedział, argumentując, że administracja USA „ostatecznie dba o interesy Ameryki”, zwłaszcza w obliczu rywalizujących ze sobą samolotów typu stealth, oferowanych z Rosji i Chin.

Kresy.pl/Defense News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz