Izrael sprzeciwi się jakiejkolwiek próbie sprzedaży amerykańskich samolotów bojowych F-35 Katarowi, poinformował w niedzielę minister wywiadu Izraela, powołując się na potrzebę utrzymania izraelskiej przewagi wojskowej w regionie – przekazał Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, minister wywiadu Izraela zaznaczył, że kraj będzie blokował wszelkie próby sprzedaży samolotów F-35 do Kataru.

Podczas radiowego wywiadu zapytany, czy Izrael sprzeciwiłby się takiej sprzedaży, Cohen powiedział: „Odpowiedź brzmi: tak. Nasze bezpieczeństwo i przewaga militarna w regionie są dla nas najważniejsze. Nasz region nadal nie zmienił się w Szwajcarię”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prośba Kataru o udostępnienie myśliwców wynika z sierpniowego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w którym Waszyngton zgodził się rozważyć udzielenie państwom Zatoki Perskiej zgody na zakup F-35 w ramach umowy pobocznej zawartej przez Stany Zjednoczone, zwanej Porozumieniem Abrahama, mającym na celu normalizację stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w Izbie Reprezentantów została przedstawiona ustawa popierana przez Republikanów i Demokratów, dająca Izraelowi prawo weta w przypadku sprzedaży amerykańskiego sprzętu na Bliskim Wschodzie. Ma ona zwiększyć ochronę jakościowej przewagi militarnej Izraela, umożliwiając państwu żydowskiemu zastosowanie weta w sprawie sprzedaży broni przez Stany Zjednoczone na Bliskim Wschodzie.

Projekt ustawy „wymagałby od prezydenta konsultacji z rządem izraelskim, aby upewnić się, że [jakościowa przewaga militarna] zostanie zapewniona”, jeśli chodzi o sprzedaż broni do krajów Bliskiego Wschodu – poinformowano w piątek w komunikacie prasowym.

Komunikat pochodził z biura głównego sponsora ustawy, rep. Brada Schneidera.

Istniejące prawo gwarantuje już Izraelowi jakościową przewagę militarną na Bliskim Wschodzie, ale to Kongres – a nie Izrael – ma decydujący głos ws. orzekania, czy sprzedaż broni spełnia standardy QME.

Większość sponsorów ustawy to Demokraci, w tym wielu żydowskich prawodawców, wśród nich Schneider, Elaine Luria z Wirginii, Max Rose z Nowego Jorku, Josh Gottheimer z New Jersey oraz Ted Deutch i Debbie Wasserman Schultz z Florydy.

CZYTAJ TAKŻE: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

Żydowscy Demokraci podjęli działania po ujawnieniu, że równolegle z negocjowaną przez Stany Zjednoczone umową normalizacyjną między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, administracja Trumpa negocjowała sprzedaż najnowocześniejszych samolotów bojowych F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czemu przeciwny był Izrael.

AIPAC, czołowe izraelskie lobby, popiera wprowadzenie proponowanych przepisów.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz