Palestyńskie władze narodowe na Zachodnim Brzegu Jordanu protestują przeciwko planom władz Izraela budowy kolonii żydowskich na tym okupowanym terytorium.

Portal Middle East Monitor zacytował w piątek oświadczenie palestyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które odniosło się do czwartkowej decyzji izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu wdrożenia planu budowy osiedli dla Żydów na okupowanym Zachodnim Brzegu, które składałyby się łącznie z 5,4 tys. jednostek mieszkalnych.

“Rozbudowa żydowskich osiedli jest częścią unilateralnych ruchów Izraela na rzecz wprowadzenia <<umowy stulecia>> USA, a jego planem jest aneksja znacznych części Zachodniego Brzegu” – zacytował portal. Jak twierdzą władze Palestyńczyków decyzja Netanjahu jest sprzeczna, z “twierdzeniami Izraela, że zamroził on budowę osiedli by normalizować relacje z państwami arabskimi i odzwierciedla systematyczne łamanie prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ przez USA i Izrael”.

Izrael zdobył Wschodnią Jerozolimę, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy w wojnie w 1967 r. Tereny te w planach Palestyńczyków mają stać się częścią ich przyszłego państwa. Nieustanna rozbudowa nielegalnych osiedli żydowskich podważa możliwość powstania niezależnej Palestyny. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, czyli jedna dziesiąta liczby zamieszkującej w sąsiednim Izraelu, żyje na palestyńskich terytoriach okupowanych.

Budowa osiedli żydowskich we wschodniej i północnej części Jerozolimy jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego. Rezolucje ONZ stanowią bowiem o konieczności powołania w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego i nie uznają całej Jerozolimy za przynależnej Izraelowi. W rezolucji 2334 z 23 grudnia 2016 roku, Rada Bezpieczeństwa, powołując się na IV konwencję genewską, potępiła „wszystkie środki obliczone na zmianę charakteru składu demograficznego i statusu Terytorium Palestyny okupowanego od 1967 r., włączając Wschodnią Jerozolimę, inter allia, budowanie i rozbudowywanie osiedli, transferowanie izraelskich osadników, konfiskaty ziemi, burzenie domów i przesiedlenia palestyńskich cywilów” co zostało uznane za „łamanie prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji”. Rada Bezpieczeństwa uznała wprost, że prowadzona przez Izrael kolonizacja terytoriów okupowanych zagraża wdrożeniu modelu dwóch państw w Palestynie.

W 2017 roku, niedługo po sprzecznym z prawem międzynarodowym uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela, minister budownictwa tego państwa zapowiedział wzmożoną kolonizację miasta.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply