Wkrótce po uznaniu przez USA Jerozolimy stolicą Izraela, minister budownictwa tego państwa zapowiedział wzmożoną kolonizację miasta.

6 grudnia Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, co ostatecznie potwierdza, że Amerykanie uznają miasto za stolicę Izraela. Już 8 grudnia izraelski minister budownictwa Yoav Galant ogłosił, że jego resort zamierza stworzyć w Jerozolimie 14 tys. nowych jednostek mieszkaniowych dla Izraelczyków.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

5 tys. jednostek ma zostać zbudowanych w północnej części miasta. Nowe żydowskie osiedla ciągnąć mają się aż na dalekie przedmieścia, zbliżając się do miasta Ramallah, obecnego ośrodka władz Autonomii Palestyńskiej. We wschodniej części, zamieszkiwanej do tej pory w znacznej mierze przez Palestyńczyków, gdzie znajduje się Starem Miasto, izraelski rząd chce wybudować tysiąc nowych jednostek mieszkaniowych. Poza tym 8 tys. powstanie w zachodniej części miasta. Jeśli plan ministra Galanta zostanie wdrożony będzie to największa akcja kolonizacyjna podjęta przez Izraelczyków od ponad 20 lat.

Ewentualna budowa mieszkań dla Żydów na terytorium okupowanym z pewnością wzbudzi ostry sprzeciw społeczności palestyńskiej, która postrzega takie działania jako kolonizację swojej ziemi, która staje się następnie podstawą dla roszczeń władz Izraela do władzy politycznej nad danym terytorium.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa osiedli żydowskich we wschodniej i północnej części Jerozolimy jest także nielegalna w świetle prawa międzynarodowego. Rezolucje ONZ stanowią bowiem o konieczności powołania w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego i nie uznają całej Jerozolimy za przynależnej Izraelowi. W rezolucji 2334 z 23 grudnia 2016 roku, Rada Bezpieczeństwa, powołując się na IV konwencję genewską, potępiła „wszystkie środki obliczone na zmianę charakteru składu demograficznego i statusu Terytorium Palestyny okupowanego od 1967 r., włączając Wschodnią Jerozolimę, inter allia, budowanie i rozbudowywanie osiedli, transferowanie izraelskich osadników, konfiskaty ziemi, burzenie domów i przesiedlenia palestyńskich cywilów” co zostało uznane za „łamanie prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji”. Rada Bezpieczeństwa uznała wprost, że prowadzona przez Izrael kolonizacja terytoriów okupowanych zagraża wdrożeniu modelu dwóch państw w Palestynie.

presstv.ir/middleeasteye.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz