Minister energii Izraela powiedział w niedzielę, że sprzedaż przez USA zaawansowanych samolotów bojowych F-35 do Kataru może być możliwa pomimo sprzeciwu Izraela wobec takiej umowy – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, według Juwala Steinitza, ministra energii w izraelskim rządzie, Stany Zjednoczone mogą sprzedać zaawansowane samoloty F-35 do Kataru nawet mimo sprzeciwu Izraela.

„Nie mam wątpliwości, że jeśli tego chcą i są skłonni zapłacić, prędzej czy później to dostaną” – powiedział na antenie lokalnej telewizji minister Steinitz, który zasiada w gabinecie bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu.

„To jest przypuszczenie, które musimy wziąć pod uwagę” – powiedział, argumentując, że administracja USA „ostatecznie dba o interesy Ameryki”, zwłaszcza w obliczu rywalizujących ze sobą samolotów typu stealth, oferowanych z Rosji i Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, minister wywiadu Izraela zaznaczył, że kraj będzie blokował wszelkie próby sprzedaży samolotów F-35 do Kataru.

Podczas radiowego wywiadu zapytany, czy Izrael sprzeciwiłby się takiej sprzedaży, Cohen powiedział: „Odpowiedź brzmi: tak. Nasze bezpieczeństwo i przewaga militarna w regionie są dla nas najważniejsze. Nasz region nadal nie zmienił się w Szwajcarię”.

Prośba Kataru o udostępnienie myśliwców wynika z sierpniowego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w którym Waszyngton zgodził się rozważyć udzielenie państwom Zatoki Perskiej zgody na zakup F-35 w ramach umowy pobocznej zawartej przez Stany Zjednoczone, zwanej Porozumieniem Abrahama, mającym na celu normalizację stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w Izbie Reprezentantów została przedstawiona ustawa popierana przez Republikanów i Demokratów, dająca Izraelowi prawo weta w przypadku sprzedaży amerykańskiego sprzętu na Bliskim Wschodzie. Ma ona zwiększyć ochronę jakościowej przewagi militarnej Izraela, umożliwiając państwu żydowskiemu zastosowanie weta w sprawie sprzedaży broni przez Stany Zjednoczone na Bliskim Wschodzie.

Projekt ustawy „wymagałby od prezydenta konsultacji z rządem izraelskim, aby upewnić się, że [jakościowa przewaga militarna] zostanie zapewniona”, jeśli chodzi o sprzedaż broni do krajów Bliskiego Wschodu – poinformowano w piątek w komunikacie prasowym.

Komunikat pochodził z biura głównego sponsora ustawy, rep. Brada Schneidera.

Istniejące prawo gwarantuje już Izraelowi jakościową przewagę militarną na Bliskim Wschodzie, ale to Kongres – a nie Izrael – ma decydujący głos ws. orzekania, czy sprzedaż broni spełnia standardy QME.

Większość sponsorów ustawy to Demokraci, w tym wielu żydowskich prawodawców, wśród nich Schneider, Elaine Luria z Wirginii, Max Rose z Nowego Jorku, Josh Gottheimer z New Jersey oraz Ted Deutch i Debbie Wasserman Schultz z Florydy.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz