Minister energii Izraela powiedział w niedzielę, że sprzedaż przez USA zaawansowanych samolotów bojowych F-35 do Kataru może być możliwa pomimo sprzeciwu Izraela wobec takiej umowy – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, według Juwala Steinitza, ministra energii w izraelskim rządzie, Stany Zjednoczone mogą sprzedać zaawansowane samoloty F-35 do Kataru nawet mimo sprzeciwu Izraela.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Nie mam wątpliwości, że jeśli tego chcą i są skłonni zapłacić, prędzej czy później to dostaną” – powiedział na antenie lokalnej telewizji minister Steinitz, który zasiada w gabinecie bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu.

„To jest przypuszczenie, które musimy wziąć pod uwagę” – powiedział, argumentując, że administracja USA „ostatecznie dba o interesy Ameryki”, zwłaszcza w obliczu rywalizujących ze sobą samolotów typu stealth, oferowanych z Rosji i Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak poinformowaliśmy wcześniej, minister wywiadu Izraela zaznaczył, że kraj będzie blokował wszelkie próby sprzedaży samolotów F-35 do Kataru.

Podczas radiowego wywiadu zapytany, czy Izrael sprzeciwiłby się takiej sprzedaży, Cohen powiedział: „Odpowiedź brzmi: tak. Nasze bezpieczeństwo i przewaga militarna w regionie są dla nas najważniejsze. Nasz region nadal nie zmienił się w Szwajcarię”.

Prośba Kataru o udostępnienie myśliwców wynika z sierpniowego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w którym Waszyngton zgodził się rozważyć udzielenie państwom Zatoki Perskiej zgody na zakup F-35 w ramach umowy pobocznej zawartej przez Stany Zjednoczone, zwanej Porozumieniem Abrahama, mającym na celu normalizację stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w Izbie Reprezentantów została przedstawiona ustawa popierana przez Republikanów i Demokratów, dająca Izraelowi prawo weta w przypadku sprzedaży amerykańskiego sprzętu na Bliskim Wschodzie. Ma ona zwiększyć ochronę jakościowej przewagi militarnej Izraela, umożliwiając państwu żydowskiemu zastosowanie weta w sprawie sprzedaży broni przez Stany Zjednoczone na Bliskim Wschodzie.

Projekt ustawy „wymagałby od prezydenta konsultacji z rządem izraelskim, aby upewnić się, że [jakościowa przewaga militarna] zostanie zapewniona”, jeśli chodzi o sprzedaż broni do krajów Bliskiego Wschodu – poinformowano w piątek w komunikacie prasowym.

Komunikat pochodził z biura głównego sponsora ustawy, rep. Brada Schneidera.

Istniejące prawo gwarantuje już Izraelowi jakościową przewagę militarną na Bliskim Wschodzie, ale to Kongres – a nie Izrael – ma decydujący głos ws. orzekania, czy sprzedaż broni spełnia standardy QME.

Większość sponsorów ustawy to Demokraci, w tym wielu żydowskich prawodawców, wśród nich Schneider, Elaine Luria z Wirginii, Max Rose z Nowego Jorku, Josh Gottheimer z New Jersey oraz Ted Deutch i Debbie Wasserman Schultz z Florydy.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz