Peru ogłosiło stan sytuacji nadzwyczajnej w większości swoich prowincji związku z pojawieniem się coraz większej liczby przypadków zachorowań na groźną chorobę tropikalną.

W poniedziałek Peru ogłosiło stan nadzwyczajny w większości swoich prowincji w związku z rosnącą liczbą przypadków dengi.  Gorączka denga może powodować wysoką gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w najpoważniejszych przypadkach krwotok, który może prowadzić do śmierci. Ciężką postać choroby przechodzi około 5 proc. zakażonych. U większości choroba objawia się wysypką. U dzieci choroba przyjmuje w początkowych stadiach łagodniejsze formy, wyższe jest jednak u nich ryzyko poważnych komplikacji.

Ta choroba wirusowa występuje w regionach ciepłych i wilgotnych. Jest bowiem przenoszona przez komary gatunku aedes egypti. Tymczasem w Peru występują obecnie wyższe niż zwykle o tej porze roku temperatury spowodowane zjawiskiem pogodowym El Nino, od lat nasilającym się u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej.

Według peruwiańskiego ministerstwa zdrowia kraju liczba przypadków dengi zarejestrowanych w ciągu pierwszych siedmiu tygodni tego roku jest dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie 2023 r. – odnotowano ponad 31 tys. przypadków, podał we wtorek portal Euronews. „To poważny problem” – powiedział minister zdrowia Cesar Vásquez w zeszłym tygodniu, przed ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego. – “I to wymyka się spod kontroli”.

Stan sytuacji nadzwyczajnej pod względem zdrowia publicznego umożliwi rządowi szybsze przekazywanie środków do dotkniętych regionów, a także transport lekarzy i pielęgniarek. Obejmuje on 20 z 24 prowincji kraju, w tym regiony otaczające stolicę Limę.

Zeszłoroczna epidemia dengi nadwyrężyła publiczny system opieki zdrowotnej w Peru, tysiące osób szukało w krótkim okresie pomocy na izbach przyjęć.

Epidemia dengi wybuchła w zeszłym roku w afrykańskim Czadzie.

euronews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply