Ministerstwo Zdrowia Czadu poinformowało w środę AFP, że na początku sierpnia we wschodniej części kraju wybuchła epidemia dengi, choroby wirusowej przenoszonej przez komary, której ciężkie formy są rzadkie, ale mogą być śmiertelne.

„Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Prewencji informuje opinię publiczną o wybuchu epidemii gorączki denga w okręgu zdrowia Abéché”, podał za agencją portal Africa News. Miasto jest stolicą regionu Ouaddaï, położoną około 650 km na wschód od Ndżameny, stolicy Czadu. 7 sierpnia “pobrane i przeanalizowane próbki potwierdziły istnienie epidemii, ale na razie nie odnotowaliśmy jeszcze żadnych zgonów” – poinformował miejscowy resort.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przenoszona przez ukąszenie zakażonego komara, gorączka denga jest wirusem szeroko rozpowszechnionym w krajach o gorącym klimacie i występuje głównie na obszarach miejskich i podmiejskich, powodując od 100 do 400 milionów infekcji rocznie.

Gorączka denga może powodować wysoką gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w najpoważniejszych przypadkach krwotok, który może prowadzić do śmierci. Ciężką postać choroby przechodzi około 5 proc. zakażonych. U większości choroba objawia się wysypką.

U dzieci choroba przyjmuje w początkowych stadiach łagodniejsze formy, wyższe jest jednak u nich ryzyko poważnych komplikacji.

Infekcja i ewentualne przechorowanie dengi pozostawia zwykle odporność na całe życie.

Czytaj także: Chiny znoszą obowiązek kwarantanny dla cudzoziemców

Czytaj także: Gwinea: Ogłoszono powrót epidemii eboli

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply