Gwinea ogłosiła w niedzielę nową epidemię wirusa Ebola, ponieważ testy wykazały obecność wirusa po śmierci co najmniej trzech osób. Cztery zachorowały zaś na południowym wschodzie kraju. To pierwszy nawrót choroby od najgorszej epidemii, która miała miejsce w latach 2013-2016.

W obliczu tej sytuacji i zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi rząd Gwinei ogłasza epidemię Eboli – podał resort zdrowia kraju w oświadczeniu cytowanym przez agencję “Reuters”.

Siedmiu pacjentów wykazywało objawy choroby po pogrzebie w regionie Goueke. Ministerstwo zdrowia podało, że ci, którzy jeszcze żyją, zostali odizolowani w ośrodkach leczniczych.

Nie było jasne, czy osoba pochowana 1 lutego również zmarła na Ebolę. Była pielęgniarką w miejscowym ośrodku zdrowia, która zmarła z powodu nieokreślonej choroby po przeniesieniu na leczenie do Nzerekore, miasta położonego niedaleko granicy z Liberią i Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Wybuch epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej w latach 2013-2016 rozpoczął się w położonym w pobliżu granicy Nzerekore, co utrudniało powstrzymanie wirusa. Choroba zabiła co najmniej 11 300 osób, głównie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja zwraca uwagę, że walka z wirusem Ebola dodatkowo obciąży służbę zdrowia Gwinei, której wydajność została i tak naruszona przez pandemię koronawirusa. Gwinea, kraj liczący około 12 milionów osób, odnotowała do tej pory 14 895 zakażeń koronawirusem i 84 zgony.

Wirus Ebola powoduje silne wymioty i biegunkę. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Ma znacznie wyższą śmiertelność niż COVID-19, lecz w przeciwieństwie do koronawirusa nie jest przenoszony przez bezobjawowych nosicieli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W Szwecji hospitalizowano człowieka z podejrzeniem Eboli

Władze kraju zwróciły się także do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o szczepionki przeciwko eboli. Nowe szczepionki znacznie poprawiły wskaźniki przeżywalności w ostatnich latach.

„WHO wzmaga działania w zakresie gotowości i reagowania na potencjalne odrodzenie się wirusa Ebola w Afryce Zachodniej, regionie, który tak bardzo ucierpiał z powodu wirusa w 2014 r.” – oświadczył na Twitterze dyrektor regionalny WHO ds. Afryki Matshidiso Moeti.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply