W związku z przedłużającą się pandemią koronawirusa i wprowadzaniem przez część państw aplikacji kontrolujących rozprzestrzenianie się wirusa, Unia Europejska chce wprowadzenia aplikacji zgodnych z prawem do prywatności – informuje w czwartek Reuters.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters Unia Europejska chce dostosować aplikacje kontrolujące zarażonych koronawirusem do ustalonych norm. “Zabezpieczenie prywatności użytkowników jest kluczowe w działaniu aplikacji” – poinformował komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Komisja Europejska przekazała, że aplikacje powinny zostać zaakceptowane przez ministerstwa zdrowia, powinny być instalowane jedynie dobrowolnie i usuwane zaraz po zniknięciu takiej potrzeby.

Komisja chce żeby aplikacje były anonimowe i dostosowane do siebie, tak żeby programy z różnych krajów mogły ze sobą współpracować. “Przekazywanie informacji osobistych nie jest bezwzględnie potrzebne w pracy aplikacji, ponieważ ich przeznaczeniem nie powinno być śledzenie ruchów obywateli tylko pomoc w kontrolowaniu pandemii”.

Zobacz też: Główne frakcje w Unii Europejskiej chcą potępienia działań Polski i Węgier

Do tej pory jedenaście krajów Unii Europejskie wprowadziło takie aplikacje, a jedenaście kolejnych jest w trakcie tworzenia podobnych. Są one oparte głównie o GPS i Bluetooth.

“Posiadanie narzędzi do namierzania osób z koronawirusem jest krokiem do przodu, ale też wyzwaniem. Aplikacje trzeba zaadoptować do siebie, tak żeby mogły działać sprawnie” – przekazywała prawnik jednej z firm odpowiedzialnej za taką aplikację.

Według badań Uniwersytetu w Oxfordzie, działanie aplikacji jest uzależnione od ilości osób, które mają ją zainstalowaną. Żeby działała sprawnie musiałoby ją posiadać przynajmniej dwie trzecie populacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Komisja Europejska przedstawiła strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply