Misja Monitoringowa ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie w piątą rocznicę zabójstwa Ołesia Buzyny przypomniała ukraińskim władzom, że mają obowiązek wymierzenia sprawiedliwości mordercom tego znanego ukraińskiego pisarza i dziennikarza.

W czwartek na facebookowym profilu Misji Monitoringowej ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie przypomniano, że mija pięć lat od zastrzelenia Ołesia Buzyny w pobliżu jego domu w Kijowie. Pomimo tego, że po dwóch miesiącach wskazano podejrzanych o dokonanie tego zabójstwa, przekazanie sprawy do sądu zajęło 2,5 roku – wskazała misja ONZ dodając, że zauważyła próby ingerowania w niezależność sędziowską oraz nieuzasadnione opóźnienia w tej sprawie. Od sierpnia 2019 roku proces rozpoczął się na nowo po wycofaniu dwóch sędziów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Wzywamy ukraińskie organy sądowe do przyspieszenia procesu poprzez przeznaczenie wszystkich niezbędnych zasobów dla zapewnienia zakończenia sprawy bez dalszej zwłoki. Rodzina ofiary ma prawo do sprawiedliwości” – stwierdziła Misja Monitoringowa ONZ dodając, że ukaranie sprawców pozwoli „złagodzić mrożący wpływ takich zbrodni na wolność wypowiedzi”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pisarz i dziennikarz Ołeś Buzyna został zastrzelony 16 kwietnia 2015 roku w Kijowie. Znany był ze swojego krytycznego stanowiska względem Majdanu oraz nowych władz Ukrainy wyłonionych przez uliczną rewolucję. Dwa dni przed zamachem jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, znalazły się na powiązanym z władzami portalu „Myrotworec” zajmującym się tropieniem „wrogów Ukrainy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sprawie jego zabójstwa  aresztowano Andrija “Mensona” Medwedkę, byłego żołnierza ukraińskich ochotniczych batalionów Kijów-2 i Harpun oraz Denisa “Allaha” Poliszczuka, członka batalionu UNSO.  Z czasem zostali oni zwolnieni z aresztu, do dnia dzisiejszego nie zostali osądzeni i przebywają na wolności. Co jakiś czas ukraińskie media obiegają doniesienia o publicznej aktywności domniemanych zabójców Buzyny. Jak podaje portal Stana.ua, w ubiegłym roku byli oni organizatorami przepełnionego neobanderowską symboliką „Marszu Weteranów” w Kijowie. We wrześniu Medwedko dostał wybrany do społecznej rady przy Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy.  Obaj radykałowie organizowali też koncert dla weteranów z udziałem neonazistowskiego zespołu „Sokyra Peruna”, na którym pojawił się m.in. ówczesny premier Ołeksij Honczaruk.

Strana.ua sugeruje, że poprzednie ukraińskie władze „kryły” domniemanych zleceniodawców zabójstwa Buzyny. W materiałach śledztwa w ogóle się o nich nie wspomina – Medwedko i Poliszczuk mieli zabić pisarza z własnej inicjatywy. Jednak portal twierdzi, powołując się na źródła w organach śledczych, że istnieje wersja, iż zleceniodawcą mógł być przywódca skrajnie nacjonalistycznej grupy C14 Jewhen Karaś (on sam temu zaprzeczył, choć przyznał, że próbowano go wiązać z tym zabójstwem).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie

Kresy.pl / strana.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pik :

    Szarij publikował w swoich blogach materiały ze śledztwa – znaleziono samochód zabójców, kominiarki, ubrania i ślady genetyczne morderców. Rząd Poroszenki przez 5 lat tuszował zbrodnię – teraz robi to Zełenski. S14 to zbrodnicza organizacja mająca na sumieniu wiele zbrodni: napady, tortury i zabójstwa. Finansowana z państwowych grantów i działająca pod przykrywką SBU. Bandyckie państwo z bandyckimi służbami.
    https://sharij.net/170186