Premier Ukrainy wystąpił na imprezie u boku neonazistów [+FOTO/+VIDEO]

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk wziął w niedzielę udział w imprezie dla weteranów zorganizowanej w Kijowie z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Obrońcy Ukrainy. Na imprezie występował m.in. neonazistowski zespół muzyczny Sokyra Peruna a według niektórych doniesień wśród organizatorów koncertu byli neonaziści i osoba podejrzana o zabójstwo znanego antymajdanowego dziennikarza.

Impreza pod nazwą „Veterans Strong PARTY. Wieczór charytatywny” odbyła się w niedzielę wieczorem w kijowskim klubie Docker. W wydarzeniu na facebooku jako organizatorów imprezy wskazano Ruch Weteranów Ukrainy, organizację Godność Nacji – Wszechukraiński Ruch Patriotyczny, stronę Dni Obrońców Ojczyzny oraz ministerstwo ds. weteranów. Jak podaje portal Strana.ua, wcześniej lider neonazistowskiej organizacji C14 Jewhen Karaś ogłaszał, że koncert organizuje Andrij Medwedko podejrzany o zabójstwo antymajdanowego pisarza i publicysty Ołesia Buzyny.

PRZECZYTAJ: Ukraina: podejrzany o zabójstwo Buzyny będzie nadzorował urząd antykorupcyjny

Na imprezie oprócz ukraińskiego premiera była minister ds. weteranów, terytoriów tymczasowo okupowanych i osób przesiedlonych wewnętrznie Oksana Kolada. „Przełamujemy stereotypy! Weterani są fajni! Dzień Obrońcy to fajna impreza. To fajni wykonawcy i wielu swoich)))) Tak ciepło i dobrze dawno nie było!” – napisała minister w mediach społecznościowych publikując zdjęcia i nagrania z imprezy.

W trakcie wieczoru krótkie przemówienie do zebranych wygłosił premier Honczaruk zaczynając je od słów „dziękuję, że jesteście”.

Wystąpienie premiera skomentował w sieci lewicowy publicysta Wołodymyr Iszczenko. „Premier Ukrainy Oleksij Honcharuk przemawiał na +imprezie weteranów+ zorganizowanej przez przykrywkę neonazistowskiej grupy terrorystycznej C14. Logo ze stylizowaną swastyką za nim to logo Sokyry Peruna – flagowego zespołu sceny rockowej +white power+ na Ukrainie” – napisał Iszczenko wskazując na „zadziwiającą tolerancję” środowiska, z którego wywodzi się premier wobec ukraińskich skrajnych nacjonalistów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Arsenij Biłodub, wokalista i lider zespołu „Sokyra Peruna”, nazywany jest na Ukrainie „patriarchą prawej sceny”, a także ukraińskim neonazistą. Izraelski „Haaretz” cytując Pawła Kłymenkę, ukraińskiego badacza z Wiednia zajmującego się ruchami ekstremistycznymi, pisał, że Biłodub to „duchowy lider” skrajnych ukraińskich nacjonalistów. Kłymenko zaznaczał, że w swoich tekstach Biłodub negował Holokaust i odwoływał się do symboliki neonazistowskiej, w tym do tzw. 14 słów Davida Lane’a. Ponadto, Biłodub jest też powiązany z neobanderowskim Prawym Sektorem i kandydował do parlamentu ze listy wspólnej listy ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Podczas koncertu Sokyry Peruna w Kijowie w czerwcu br. publiczność „heilowała”, doszło też do rozwinięcia flagi III Rzeszy.

Jak anonsowano, na wczorajszej imprezie miał także wystąpić  zespół „Komu Wnyz”, który niegdyś w centrum Lwowa grał na zakończenie marszu ku czci Waffen-SS Galizien.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w 2014 roku prezydent Petro Poroszenko ogłosił 14. października, rzekomy dzień powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii, świętem państwowym, Dniem Obrońcy Ukrainy.

Kresy.pl/ strana.ua / facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz