Media: w Kijowie odbędzie się neonazistowski festiwal

W kijowskim klubie Bingo, w którym rok temu odbył się koncert dla neonazistów, w sobotę odbędzie festiwal z udziałem m.in. zespołów odwołujących się do neonazizmu, a także neobanderowców.

W najbliższą sobotę w klubie Bingo w Kijowie odbędzie się festiwal „Fortress Europe”, w którym mają wziąć udział m.in. zespoły odwołujące się do neonazizmu. W dzień koncertu przypada rocznica ataku III Rzeszy na ZSRR.

Sprawę koncertu nagłośnił m.in. izraelski dziennik Haaretz, który określa tę imprezę mianem neonazistowskiej i zaznacza, że w przeciwieństwie do podobnych wydarzeń w innych krajach europejskich na Ukrainie nie robi się z tego żadnej tajemnicy. Dodaje przy tym, że na Ukrainie tego rodzaju „neonazistowskie imprezy” spotykają się z minimalnym zainteresowaniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W koncercie weźmie udział m.in. ukraiński zespół „Sokyra Peruna”, który już wcześniej występował na podobnych imprezach. Według dostępnych informacji, wystąpić mają też inne zespoły z Ukrainy, Evil Barber i Boris Brytwa, a także Blue Eyed Devils z USA, Mistreat z Finlandii, Żatoczka z Białorusi i Obłęd z Polski. Klub może pomieścić 1,5 tys. osób.

Organizatorem festiwalu jest Arsenij Biłodub, wokalista i lider zespołu „Sokyra Peruna”, nazywany na Ukrainie „patriarchą prawej sceny”, a także ukraiński neonazista. Izraelski „Haaretz” cytuje Pawło Kłymenkę, ukraińskiego badacza z Wiednia zajmującego się ruchami ekstremistycznymi, którego zdaniem Biłodub to „duchowy lider” skrajnych ukraińskich nacjonalistów. Zaznacza, że w swoich tekstach negował Holokaust i odwoływał się do symboliki neonazistowskiej, w tym do tzw. 14 słów Davida Lane’a. Ponadto, Biłodub jest też powiązany z neobanderowskim Prawym Sektorem i kandyduje do parlamentu ze listy wspólnej listy ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.

Izraelska gazeta zwraca też uwagę na inne zespoły. Jak pisze, fiński Mistreat w swoich tekstach wychwala zabijanie murzynów i gloryfikuje symbole nazistowskie, ukraiński Evil Barber ma korzenie antysemickie, a Blue Eyed Devils, który przyjeżdża po blisko dekadzie przerwy, to amerykański zespół znany z rasistowskich tekstów, wzywających do mordowania murzynów i Żydów, powiązany z ruchem neonazistowskim. Zaznaczono, że były członek tego ostatniego zespołu w 2012 roku zabił 6 osób w sikhijskiej świątyni w Wisconsin, po czym popełnił samobójstwo.

„Haaretz” zapytał organizatorów Fortress Europe, czy wydarzenie to jest zgromadzeniem neonazistów i ekstremistów. W odpowiedzi napisano, że „sztuka jest formą świadomości publicznej”, a sam festiwal to „wydarzenie kulturalne i artystyczne, poprzez które jego uczestnicy i widzowie doświadczają i odtwarzają świat poprzez swoje uczucia i doświadczenia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na jednej z grafik promujących festiwal wśród wojowników takich jak rzymski legionista, krzyżowiec i kozak znajduje się również postać podobna do przedstawień upowców. Występuje ona na koszulkach produkowanych przez Sva Stone, należącą do Biłoduba, także w wariancie z dodatkowym „wilczym hakiem”, w wersji stosowanej przez ruch azowski, odwołujący się do banderyzmu i neonazizmu.

W klubie Bingo w maju ub. roku odbył się duży koncert dla neonazistów. Na którym wystąpiły m.in. „Sokyra Peruna”, a także zespół „Komu Wnyz”, który wcześniej w centrum Lwowa grał na zakończenie marszu ku czci Waffen-SS Galizien. W sieci zamieszczono fotografie sprzed koncertu, na których widać różne osoby m.in. z neonazistowskimi tatuażami, a także koszulkami, m.in. z podobizną Stepana Bandery. Opublikowano też zdjęcia z samego koncertu. Widać na nich m.in. osoby z wytatuowanymi swastykami, także obok ukraińskiego tryzuba, a także w koszulkach z symbolami nazistowskich Niemiec. Sfotografowano też stylizowaną flagę III Rzeszy, a także osoby wykonujące gest nazistowskiego pozdrowienia.

Czytaj więcej: Koncert dla neonazistów w Kijowie – z udziałem grupy czczącej Waffen-SS Galizien [+FOTO / 16+]

haaretz.com / facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz