Firma projektancka 33BY Architecture pokazała w czwartek wizualizację projektu rekonstrukcji placu i fontanny przed lwowską operą. Fontanna zostanie zamieniona na tzw. suchą.

Z zaprezentowanych wizualizacji wynika, że fontanna zostanie pozbawiona basenu, w którym do niedawna w upalne dni chłodzili się bardziej śmiali mieszkańcy Lwowa i turyści. Woda będzie tryskała pionowo z poziomu chodnika i pod niego wpadała. W chłodniejsze dni fontanna będzie wyłączana stając się częścią placu przed operą i umożliwiając odbywanie w tym miejscu różnych imprez bądź postawienie choinki bożonarodzeniowej. Taka koncepcja fontanny uczyni też budynek opery bardziej widocznym od strony Wałów Hetmańskich (obecnie Prospekt Swobody).

Ciśnieniem wody i wysokością jej strumienia w fontannie ma regulować mała stacja meteorologiczna, która będzie brała pod uwagę pogodę i siłę wiatru. Po zmroku fontanna będzie podświetlona.

Wraz z rekonstrukcją fontanny odbędzie się przebudowa całego placu wokół niej. Plac zostanie pozbawiony różnych „atrakcji” w postaci pojazdów elektrycznych dla dzieci czy kiosków, pojawią się za to ławeczki i więcej zieleni. Ma się w tym miejscu pojawić bezpłatny bezprzewodowy internet, informacyjne boksy oraz parking dla rowerów. Zarys placu widziany z góry ma przypominać skrzypce. Nowy image placu ma „przyciągnąć elitę twórczą”.

Prace nad rekonstrukcją placu i fontanny mają zakończyć się w 2020 roku.

Jak podały w marcu br. władze Lwowa, rekonstrukcja fontanny jest pomysłem fundacji „Sokar-Błaho” działającej w imieniu firmy „Sokar Ukraina” zależnej od państwowej azerskiej kompanii gazowo-naftowej „Sokar”. Demontaż starej fontanny przeprowadzą władze miasta za 300 tys. hrywien; nowa fontanna powstanie za pieniądze „Sokar-Błaho”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie przedstawiono wizualizację przebudowy placu przed Dworcem Głównym [+FOTO]

Kresy.pl / Facebook / Tvoemisto.tv / city-adm.lviv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz