Polska jest gotowa w razie potrzeby uruchomić przesył gazociągiem na Ukrainę 2 mld m. sześc. gazu rocznie – zadeklarował Piotr Naimski.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że Polska może doraźnie pomóc Ukrainie w razie problemów z dostawami gazu z Rosji.

Przeczytaj: Media: Gazprom od 2020 roku nie będzie przesyłać gazu przez Ukrainę

– Jesteśmy gotowi w razie konieczności uruchomić przesył gazociągiem, który łączy system polski z ukraińskim w Hermanowicach. Jego przepustowość to 2 mld m sześc. To wydaje się być niedużo, ale kiedy Ukraińcy będą potrzebowali doraźnej pomocy, to jesteśmy gotowi ją wyświadczyć – cytuje Naimskiego ukraiński portal ZN.ua. Jego zdaniem, po 2022 roku możliwości w tym względzie mogą być jeszcze większe. Powiedział również, że Polska chciałaby rozbudować interkonektor z Ukrainą i dodał, że Warszawa oczekuje na decyzję strony ukraińskiej. Mówił też, że „Ukrainie warto pomagać, bo w polskim interesie jest, aby się wzmacniała, a nie osłabiała”. Pierwotnie wypowiedzi pełnomocnika rządu zamieścił portal biznesalert.pl.

 

Według Komisji Europejskiej, nowe rozmowy z udziałem Rosji i Ukrainy w sprawie przyszłym dostaw gazu przez ukraińskie terytorium mogą zacząć się w drugiej połowie września 2019 roku. Z końcem tego roku kończy się kontrakt przesyłowy. Rosyjski Gazprom proponuje ukraińskiego Naftohazowi zawarcie porozumienia i przedstawił swoje warunki dla nowego kontraktu.

Później szef wydziału prawnego rosyjskiego koncernu Siergiej Kowal powiedział, że Gazprom nie widzi możliwości zawarcia nowego kontraktu przesyłowego na okres po 2019 roku na warunkach europejskich, twierdząc, że strona ukraińska nie jest do tego gotowa. W reakcji na to Ukraina ostrzegła kraje europejskie ws. potrzeby przygotowania się na kryzys gazowy, tłumacząc to sceptycyzmem wobec możliwości zawarcia nowego porozumienia z Rosją przez zakończeniem obowiązywania obecnej umowy. Zdaniem Naimskiego, taki kryzys byłby jednak raczej mało prawdopodobny.

dt.ua / Unian / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply