Niemiecki rząd przygotowuje się na ewentualność nagłego odcięcia dostaw gazu z Rosji. Agencja Reuters podaje, że w ramach “planu kryzysowego” rozważana jest nacjonalizacja firm energetycznych. Władze Niemiec zastanawiają się także, komu ewentualnie nadać pierwszeństwo w dostawach — gospodarstwom domowym czy przedsiębiorstwom. Reuters powołuje się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Agencja Reuters podała we wtorek, że Ministerstwo Gospodarki Niemiec jest zaniepokojone możliwością nagłego odcięcia dostaw gazu z Rosji, a urzędnicy pracują “po cichu” nad “planem kryzysowym”. Odcięcie od gazu z Rosji zagrażałoby sektorom zajmujących się np. produkcją stali, tworzyw sztucznych czy samochodów.

Rosyjski gaz stanowił 55 proc. niemieckiego importu w ubiegłym roku. Niemcy planują embargo na rosyjskie surowce i obawiają się, że Rosja może wyprzedzić ich ruch – pisze Reuters.

Według agencji niemiecki rząd zamierza poprzeć dalsze pożyczki i gwarancje, które pomogą firmom energetycznym radzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami. “(Rząd) Mógłby wziąć pod swoje skrzydła krytyczne firmy, takie jak rafinerie” – mówią źródła agencji. Rozważana jest także nacjonalizacja niektórych firm energetycznych.

Władze Niemiec zastanawiają się także, komu ewentualnie nadać pierwszeństwo w dostawach — gospodarstwom domowym czy przedsiębiorstwom.

Reuters podkreśla, że szczegóły “pakietu kryzysowego” nie są jeszcze znane.

Niemcy chcą uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Jak informowaliśmy, wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck (Zieloni) chce, by dwa z czterech projektowanych przez Niemcy terminali skroplonego gazu ziemnego zostały oddane do użytku do końca tego roku. „Zrobimy coś, czego Niemcy od dawna nie doświadczyły” – zapowiedział wicekanclerz.

Przypomnijmy, że na początku marca br. niemiecki państwowy bank rozwojowy KfW podpisał z firmami Gasunie i RWE memorandum ws. budowy terminala LNG w mieście portowym Brunsbuettel. Także w marcu Niemcy uzgodniły z Katarem kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego.

Zobacz także: Bloomberg: UE chce zastąpić rosyjski gaz afrykańskim LNG

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply