Niemiecki państwowy bank rozwojowy KfW podpisał z firmami Gasunie i RWE memorandum ws. budowy terminala LNG w mieście portowym Brunsbuettel – poinformowało w sobotę niemieckie ministerstwo gospodarki (BMWi). Decyzja ma związek z chęcią uniezależnienia się przez Niemcy od rosyjskiego gazu.

Memorandum zakłada, że KfW w imieniu rządu federalnego obejmie 50 proc. udziałów w gazoporcie poprzez dostarczenie odpowiednich funduszy. Gasunie, firma należąca w 100 proc. do rządu Niderlandów, będzie operatorem gazoportu. “Konieczne jest jak najszybsze zmniejszenie zależności od rosyjskiego importu” – oświadczył niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, cytowany przez agencję Bloomberg.

Terminal ma mieć zdolność regazyfikacyjną rzędu 8 mld m sześc. gazu rocznie. Plany zakładają modernizację infrastruktury pod kątem przetwarzania pochodnych wodoru, takich jak amoniak, które można wytwarzać z odnawialnych źródeł energii.

Zobacz także: Media: Nord Stream 2 ogłosił upadłość

Agencja Bloomberg pisze, że ten ruch sygnalizuje postrzeganie przez Europę rosyjskiej inwazji na Ukrainę jako punktu zwrotnego, pokazującego konieczność długotrwałego uniezależnienia się od rosyjskiej energii.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz obiecał w zeszłym miesiącu rozbudowę krajowej infrastruktury LNG.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Niemcy podjęły decyzję o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz także: Niemcy chcą się zbroić i uniezależnić od rosyjskiego gazu

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply